עזיבה לצורך עלייה: טביב חייב לזוז הצידה

אי הוודאות חונקת את בית"ר ירושלים ואלי טביב חייב להפסיק להחזיק בה כבת ערובה. רק אם באמת יזוז הצידה, יש לאלי אוחנה וגיא לוזון סיכוי להצליח. למכבי תל אביב יש את כל הכלים לתת פייט אמיתי להפועל ב"ש, אבל היא צריכה שחקן כמו אוגו. משה פרימו מסכם

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

בחודש יולי, אי אפשר לצפות ליכולת גבוהה של הנציגות שלנו באירופה. זה לא הזמן להגיע לכושר שיא. מכבי ת"א וביתר ירושלים, שניים מהמועדונים הגדולים בישראל, החלו את המסע האירופי ביכולת פושרת, אבל עם תוצאה טובה. תיקו בחוץ במשחק הראשון, תמיד טוב, אם כי לא הייתי פוסל שום הפתעה בשבוע הבא בישראל. במכבי ת"א הרשימו שניים בלבד, אבי ריקן ואלירן עטר. כל היתר היו חלשים, או בינוניים במקרה הטוב. הכי מאכזבים היו וידאר קיארטנסון, דור מיכה ועומר אצילי, שנכנס כמחליף ואיבד את כל הכדורים שהגיעו אליו.

הדבר הכי משמעותי לאחר המשחק היה שהמאמן ולדימיר איביץ', שמבין שזה לא הסגל הסופי שלו, אמר, "בינתיים אני משתמש במה שיש". אמירה כל כך חדה. במילים אחרות, שחקנים שחושבים את עצמם "כוכבים" לא יראו הרבה דשא העונה והם יכולים להיות שחקנים שבשנים האחרונות קיבלו הרבה תקשורת, אבל בתכלס לא תרמו הרבה. איביץ' מאמן שרוצה להצליח, הוא לא ישראלי שיטפטפו לו, מי טוב ומי צריך לשחק. רק מי שיתרום ישחק. אבי ריקן הוא דוגמה מצוינת, רחוק מאור הזרקורים, בא לעבוד ולא לעבודה, התקשורת לא פינקה אותו כמו שחקנים אחרים. על פי המשחק מול פרנצווארוש, אין לו מה לדאוג.

למכבי ת"א היה את המשחק הכי קשה מבין הישראליות, לא היריבות שהיו להפועל ב"ש ולא של ביתר ירושלים, בטח לא יריבת האימון של מכבי חיפה. הגיע הזמן שמכבי ת"א תיתן פייט אמיתי להפועל ב"ש. היא יכולה. יש לה את כל מה שצריך כמועדון. איביץ' רק צריך להביא את החיזוק הנכון במקומות בהם ב"ש טובה יותר כיום. בראש ובראשונה שחקן כמו ג'ון אוגו, שמכתיב שליטה במרכז המגרש. דור פרץ ודן גלזר שחקנים טובים, אבל אם רוצים אליפות צריכים לעמדה זו שחקנים כמו אוגו, כמו אלברמן מלפני 3 שנים, אחרת יהיה קשה מאוד לזכות בתואר.

איביץ'. דגש על שחקנים שעובדים, לא כוכבים (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)
איביץ'. דגש על שחקנים שעובדים, לא כוכבים (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)

ביתר העמדות אני לא רואה הבדלים גדולים. למועדון יש מאגר שחקנים גדול. בעיית הפייר פליי זועקת לשמיים. אם בעבר רצתה מכבי ישראלים מצטיינים כמו מאור קנדיל, גדי קינדה ועידן ורד, היו מוציאים את פנקס הצ'קים ורוכשים, יעלה כמה שיעלה, היום מאגר השחקנים שיש במכבי אולי יעזור לה להביא שחקנים תמורת שחקנים. לא פשוט, אבל אפשרי. קרויף בתקופתו לא ראה בעיניים, כל ישראלי שמצא חן בעיניו הגיע לקרית שלום. לכן גם היו לא מעט נפילות. התקופה של ג'ורדי קרויף במכבי ת"א היא זו שהביאה את המועדון למצב הזה, היה שם בזבוז כסף מטורף. עד שהבעלים מיץ' גולדהאר הבין זאת והפסיק את החגיגה.

לגבי המושאלים שחזרו הביתה, הם בוודאי חשבו שיש להם סיכוי טוב לשחק העונה. מהר מאוד הבנו שמה שהיה הוא שיהיה. הם שוב יושאלו, פרט אולי לגלזר וחוזז. רק דבר אחד חשוב. הכדורגל הישראלי הוא לא שוק עבדים. אם מכבי ת"א לא רוצה שחקן שלה, היא לא יכולה גם להגיד לו "אתה לא מתאים לנו" וגם, באותה נשימה, להגיד לו היכן עליו לשחק, אין סרט כזה. שחקן שמכבי לא רוצה, צריך להיות אדון לעצמו. רק הוא יחליט היכן לשחק.

אנחנו רק אחרי משחק אחד, אבל כבר אפשר להגיד שב"ש ומכבי ת"א יסיימו בשני המקומות הראשונים. יש הרבה כבוד ליתר הקבוצות, אבל לצערי הן יתפסו מקומות אחרים. סיכוי גבוה שהאליפות שוב תהיה בטרנר, מכבי ת"א תוכל לעשות זאת רק אם תצמצם את הפערים באצטדיון הביתי בנתניה מול טרנר המפחיד.

מאגר שחקנים גדול, שיעזור בבעיית הפייר פליי (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)
מאגר שחקנים גדול, שיעזור בבעיית הפייר פליי (צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א)

הרחק ממכבי ת"א והפועל ב"ש נמצאת בית"ר ירושלים. המועדון עם האוהדים הכי קנאים בארץ. התנאי להצלחה של בית"ר העונה הוא אחד ויחיד. אלי טביב הביתה. כמה שיותר מהר. לא להגיד "אני זז הצידה" ולהמשיך למשוך בחוטים. זה נמאס על כולם והכי הרבה על האוהדים. הם מצידם יכולים למחות ולגרום נזקים כלכליים כמו שעשו שוב במשחק מול הגיאורגים. כמו שטביב נמאס על הפועל כפ"ס והפועל ת"א, כך הוא היום מאוס על אוהדי בית"ר.

אי אפשר להחזיק קבוצה כבת ערובה. או שאתה בפנים ומשקיע, או שאתה בחוץ לגמרי. אבל רק משקיע ולא מתערב. אלי אוחנה בא בטוב לבית"ר, הוא עבר שנת סיוט, לא מגיעה לו התנהגות כזאת ולא ניהול כזה. בית"ר לעומת ב"ש ומכבי ת"א לא רק שלא חושבת על חיזוק כי אין מהיכן להביא כסף, היא אף תהיה חלשה יותר. כשאלי אוחנה יגיע לבקרה התקציבית הוא יבין זאת. בית"ר לא יכולה להתבסס יותר על כסף מהבעלים, כסף מספונסרים וכסף מהאוהדים. לכן הכי טוב עבור כל מי שאוהב כדורגל ובמיוחד עבור האוהדים הקנאים של בית"ר, שטביב יעזוב ויפה שעה אחת קודם.

אין מה להתייחס למשחק מול צ'יחורה מגיאורגיה. מעבר לזה שהיה משעמם מוות. אף אחד נכון להיום לא יודע איזו קבוצה תעמיד בית"ר לליגה עוד קצת יותר מחודש. אני ממש לא מקנא בגיא לוזון, אילו מחשבות עוברות לו בראש. לקבל את בית"ר אחרי פיטורים ממכבי חיפה זאת מתנה. אבל לא בית"ר של היום. גיא יכול להתרסק עם התנהלות כזאת וחוסר ודאות. ללא טביב, האנרגיה תהיה טובה יותר, אוחנה יעמיד קבוצה בצלמו, גם בלי תקציב גדול והכי חשוב, שחקנים ירצו להגיע. כי אז, הם לא יחששו שיושפלו ע"י אלי טביב. והיו לא מעט כאלה.

בית"ר תהיה חלשה אף יותר
בית"ר תהיה חלשה אף יותר
לוזון חשב שקיבל מתנה, אבל עוד עלול להתרסק
לוזון חשב שקיבל מתנה, אבל עוד עלול להתרסק
מעבר לתגובות