לצאת משליטה: המסלול של בית"ר לאליפות

בית"ר ירושלים החמיצה הזדמנות בלתי רגילה בטרנר. הכאוס עובד לטובתה, ואם בן זקן רק ייתן לכישרון לדבר, זה יכול להיגמר באליפות. לעומתה, ב"ש נראית כצל חיוור של עצמה וזה נס שהיא עדיין במרוץ. פרימו מסכם קרב צמרת סוער ונערך לעוד כמה כאלה בפלייאוף

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבהאיזו פראיירית יצאה בית"ר ירושלים. אם לא עכשיו, אז מתי? על כל המחצית השנייה היה כתוב 1:2 לבית"ר. עזבו את זה שהשופט ארז פפיר קיפח אותה כשלא שרק לה פנדל של 100 אחוז על הבעיטה של גיא חיימוב בשכטר. אני מדבר על משחק נטו, שבו לבית"ר הייתה הזדמנות בלתי רגילה לנצח בפעם הראשונה את ב"ש בטרנר.

טעה בגדול איתי שכטר שאמר בסיום: "אנחנו לא חזירים, גם תיקו טוב בטרנר". זה משפט שהיה טוב לפני שנה ולפני שנתיים. לא היום. ב"ש לא דומה לאלופה הדורסת בשנתיים האחרונות, גם לא באצטדיונה הביתי. בית"ר שיחקה מול הגנה חלשה, קישור חלש והתקפה ככה ככה. אם בית"ר הייתה משחקת מול ויטור ושיר צדק, הובאן, אוגו, ראדי, בוזגלו, מליקסון ו-וואקמה בכושר טוב, הייתי מבין. אבל היום? מול מי? אלחמיד ומתן אוחיון? אלו ואורן ביטון? איינבינדר וקבהא? פקהארט וקואנקה?

אף אחד מהם עוד לא הוכיח שהוא שחקן של אליפות, או יותר נכון אקס פקטור לקבוצה שבירידה. במחצית הראשונה, כשב"ש עוד הייתה קצת במשחק, בני בן זקן טעה בגדול. הוא שידר לשחקנים קודם כל הגנה. איך יכול להיות שבן זקן שם בהרכב את אנתוני וארן, ואחרי שזה נפצע בחימום מי שמחליף אותו זה מגן שמאלי (הייסטר). מה זאת ההמצאה הזאת, חלוץ מבקיע שערים בחוץ, מגן שמאלי בפנים? זה לא דומה בכלל. לכן במחצית הראשונה בית"ר הייתה פחות טובה.

במחצית השנייה, הבין בן זקן שהשד לא נורא והכניס את סילבסטר במקום הייסטר וזה מה שהביא את השוויון והיה צריך גם להביא הרבה יותר. בית"ר כל הזמן צריכה לשחק כמו במחצית השנייה. זאת לא ב"ש או מכבי ת"א עם הרבה טקטיקה, בית"ר זאת שכונה והמון כישרון. זה מה שהביא אותה למצבה היום בטבלה, כפסע מהאליפות עם הכי הרבה שערים בליגה. שבן זקן לא ימציא לנו כדורגל חדש, אין אף קבוצה מודרנית בעולם שמשחקת עם שני המגנים השמאליים שלה. תן להם כדור, תגיד להם להנות ולתקוף והשערים יבואו.
ההזדמנות הזו תחזור? (אלן שיבר)
ההזדמנות הזו תחזור? (אלן שיבר)
ב"ש הזו לא צריכה להפחיד אף אחד (אלן שיבר)
ב"ש הזו לא צריכה להפחיד אף אחד (אלן שיבר)

בפלייאוף העליון יש 10 משחקים קשים. אם בן זקן יתחיל להתנסות בטקטיקות משונות, לבית"ר ירושלים אין סיכוי לאליפות. אם ייתן רק לכישרון לדבר, יש סיכוי של 33 אחוזים לזכות. כמו לב"ש וכמו למכבי ת"א. גם ככה עדיין יש הגנה ושחקנים כמו פריירה, קריאף וקלטינס, שלא חשוב מי משחק לידם, את העבודה השחורה הם ימשיכו לעשות. אל תפריע לשחקנים שלך, בן זקן, תן להם להנות ואולי תהיה אלוף. לעומת בן זקן, אין שום טענה לברק בכר. הוא נקלע למצב שהוא בעצמו לא האמין שיגיע אליו מבחינת מצבת השחקנים.

הדברים אמורים במיוחד על צמד הבלמים שסיים את המשחק, בלמים מספר 4 ו-5 בקבוצה (אוחיון ואלחמיד) אחרי ויטור, צדק וטאהא. ההימור על דור אלו ואורן ביטון, על חשבון בן ביטון וקורהוט, לא מוכיח את עצמו בינתיים. איינבינדר וקבהא ביחד לא שווים הובאן אחד ובנוסף לכך גם אוגו חסר. וואקמה ומליקסון לא בריאים ב-100 אחוז, שהר חזר מפציעה, קואנקה ופקהארט לא טובים. למעשה, זה נס שב"ש עדיין במאבק האליפות.

זה הזמן של חנן ממן, שבינתיים נכנס טוב לקבוצה. אגב, הקשר עשה החלטה גדולה לעזוב את הפועל חיפה (יש לי ביקורת על המהלך של אלונה ברקת), אבל איפה הפועל ב"ש ואיפה הפועל חיפה. שמיים וארץ מכל הבחינות. שני משחקים לסיום העונה הסדירה ואז נכנסים לפלייאוף העליון. עד עכשיו הייתה רכבת הרים בצמרת. ניצחון של ב"ש והפסד של מכבי ת"א וב"ש אלופה. כמובן גם להיפך. אי אפשר היום לומר איזו מכבי ת"א נקבל בהמשך, זו שהפסידה לרעננה או זו שהביסה את הפועל חיפה? כנ"ל ב"ש ובית"ר.

בן זקן, אל תפריע לשחקנים שלך (אלן שיבר)
בן זקן, אל תפריע לשחקנים שלך (אלן שיבר)
זה זמן ממן (אלן שיבר)
זה זמן ממן (אלן שיבר)

בדבר אחד אין לי ספק - לאף אחת מהשלוש אסור למצמץ. הפועל חיפה, מכבי נתניה ובני יהודה לא יבואו לטיול. נכון שעוד מצפים לנו מספר משחקי עונה ראש בראש, אבל זאת שתפסיד יותר נקודות לשלוש שלא ייאבקו על התואר תפסיד את האליפות.

ומשהו על שלושת המאמנים, שאחד מהם יזכה בתואר. בכר וקרויף שולטים בשחקנים שלהם ביד רמה, אבל דווקא לא בטוח שזה נותן להם עדיפות על פני בן זקן הטירון יחסית. אצל קרויף ובכר יש הרבה שינויים, לא תמיד מוצלחים. בן זקן לא שולט בשחקנים שלו כמו השניים האחרים, הוא לא יכול היום פתאום להיות המנהיג הבלתי מעורער כמוהם. מעליו יש את אלי אוחנה ואלי טביב, הם המנהיגים בבית"ר. דווקא במצבו, בן זקן יכול להצליח מעל המצופה.

הוא צריך לשים את המנהיגות בצד, להמשיך לתת ולקבל את הרספקט מהשחקנים שלו ואולי יעשה משהו לא ייאמן. כי אם עוברים שחקן שחקן ומשווים את בית"ר למכבי ת"א והפועל ב"ש, היא כמעט לא נופלת מהם. הערך המוסף, איתי שכטר, החלוץ הכי טוב בארץ, וקלאודמיר פריירה, בועט החופשיות הטוב בארץ. שני אלמנטים שמייצרים הרבה גולים. וגולים מביאים אליפות, לא טקטיקה הגנתית. הבנת את זה, בני בן זקן?

אין שנייה למצמץ. מאבק אליפות אדיר (אלן שיבר)
אין שנייה למצמץ. מאבק אליפות אדיר (אלן שיבר)
מעבר לתגובות