ג'ורדי, נכשלת: קרויף לא מתאים לאימון מכבי ת"א

אחרי עוד הפסד מאכזב, העובדה שקרויף לא מתאים לאמן את מכבי ת"א זועקת לשמיים. ההולנדי, שנהנה מתמיכת הקהל בשנים האחרונות בעיקר בזכות זהבי, בזבז את הכסף של מיץ' גולדהאר ולקח את הצהובים לאחור. פרימו מנתח ומציע שיתחלף בעמדות עם מקלארן

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
קרויף לא מתאים לאימון מכבי ת"א (דני מרון)
קרויף לא מתאים לאימון מכבי ת"א (דני מרון)
תחילת כתבה

מעניין מה חשב לעצמו היום מיץ' גולדהאר. המיליארדר הקנדי הפקיד את מכבי תל אביב לחבורת אנשים שהוא סומך עליהם, נותן להם לא מעט כסף, מבקש בכסף הזה הצלחה ואין כלום. אולי המחשבה שמנכ"ל ועוזר מאמן אנגלים, יד ימין קפריסאי, עוזרים נוספים מספרד ומאמן הולנדי-ספרדי יובילו אותו להישגים, אבל בינתיים עם כל הכבוד לצוות הרחב, אין שום עליונות לצהובים בשום פרמטר לעומת צוותים מישראל.

כן. זה היה טוב במשך שלוש שנים, אבל אז זה היה בזכות ערן זהבי, הווינר הכי גדול שהיה פה בעשור האחרון, שהוביל את המועדון הצהוב לליגת האלופות, לשלוש אליפויות ועל הדרך גם לטרבל מדהים עם פאקו אייסטרן. אחרי עוד הפסד כואב, שוב העובדה שכל העסק גדול על ג'ורדי קרויף זועקת לשמיים. אין קיצורי דרך בתפקיד המאמן. בטח אחד כמו קרויף, שהיה מנהל מקצועי לא רע בכלל (למרות לא מעט כישלונות בהבאת זרים), ואמר בעונה שעברה לפחות חמש פעמים שאני שמעתי "אני בכלל לא רוצה לאמן".

אני יודע שעכשיו, אחרי שש נקודות בליגה שיהיו למכבי ת"א אחרי ניצחונות על עכו ורעננה, כולם יגידו שזה יביא ביטחון. שטויות. אחרי הניצחון על עכו האומללה ואחרי ההצהרה שאלירן עטר "חזר", מכבי ת"א שיחקה מול אסטנה, שהגיעה לאצטדיון בנתניה רק לעבור את המשחק בשלום. בראשון יש לקזחים את המשחק האחרון בליגה ואם לא יפסידו יזכו באליפות רביעית ברציפות.

המשחק נגד מכבי ת"א בהחלט היה לאסטנה כמו עצם בגרון, אבל גם ביכולת חלשה ביותר היא סימנה וי ויצאה עם שלוש נקודות. זה רגע שפל של מכבי ת"א, שלא רק שעפה מאירופה אחרי ארבעה משחקים, היא גם היחידה בליגה האירופית, מתוך 48 קבוצות שלא כבשה שער. ושלא נטעה, הבית של הצהובים לא כולל את צ'לסי, דינמו קייב ופורטו. שאז, מי ששכח, הייתה להם שמחה עצומה עם שער אחד בפנדל שלא היה ולא נברא מול פורטו. האם זה מה שרצה מיץ' גולדהאר לקבל מההשקעה שלו?

עוד כישלון בצהוב (דני מרון)
עוד כישלון בצהוב (דני מרון)
זה היה טוב במשך שלוש שנים (דני מרון)
זה היה טוב במשך שלוש שנים (דני מרון)

אני כבר מזמן לא מאמין לדברים שנאמרים במסיבות עיתונאים, או בראיונות אחרי משחקים. שמעתי שבמכבי ת"א אמרו שהם מתאימים יותר לליגה האירופית מאשר לאלופות. מה יש להשוות בכלל? מדובר בשני דברים שונים מכל הבחינות. וגם בליגה האירופית, בבית בינוני, סגנית אלופת ישראל כשלה כישלון חרוץ.

ויש גניבת דעת נוספת. כשמנצחים למרות יכולת חלשה אומרים "העיקר שלוש הנקודות", כשמפסידים גם אחרי שמציגים יכולת טובה אומרים "אנחנו אופטימיים להמשך". קישקוש. למכבי ת"א יש אוהדים רבים ואי אפשר לעבוד עליהם, לא עם תוצאות ולא עם יכולת. השנה, האצטדיון בנתניה משווע לקהל הצהוב, אבל אין מה לראות. גם לעמוד בפקקים איומים בכביש החוף וגם לא לראות קבוצה, זה יותר מדי.

אמרתי לא פעם שתפקיד המאמן גדול על קרויף, מה שבא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר בהפסד להפועל באר שבע. ברק בכר, עשה אז להולנדי בית ספר בעשרה שחקנים, כשרק כמה ימים קודם קיבל רביעייה באסטנה. אחרי יותר מחמש שנים, זאת הקבוצה שמעמיד ההולנדי? אחרי החלפת עשרות שחקנים?

כמנהל מקצועי, קרויף סגר את קרית שלום מפני האוהדים, את מכבי ת"א מהתקשורת, עד כדי כך ששחקנים פחדו להגיד שלום לעיתונאי. המאמן הביא את השחקנים לרמת אמינות גבוהה ביותר כלפי המועדון, לא רצה בצוות ישראלים, כי אולי הם מקורבים לעיתונאים וידליפו, אבל רגע השיא שלו היה בהבאת זהבי. ההימור הצליח. היום זה לא דומה. השפעתו כמאמן היא ממש לא כמו מנהל מקצועי, אז ישב למעלה וככה התייחסו אליו במכבי ת"א - "כאיש מלמעלה" - תרתי משמע.

זה לא הולך ג'ורדי. גם האוהדים יודעים זאת. גם אתה יודע שהם סוגדים לך בזכות השנים הראשונות. זה ברור כשמש, שאם היה מאמן ישראלי למכבי ת"א, הקהל כבר לפני כמה שבועות היה צועק "תתפטר". אני לא רוצה שתתפטר או תפוטר, אבל תעסוק במה שאתה הכי טוב בו. כמאמן לא, תחזור למעלה אם אתה יכול, פשוט תתחלף עם סטיב מקלארן. ג'ורדי מאמן? לא יאמן. איזה כשלון.

"ג'ורדי, תתחלף עם מקלארן" (דני מרון)
"ג'ורדי, תתחלף עם מקלארן" (דני מרון)
מעבר לתגובות