ככה לא בונים קבוצה: על ערב אירופי חלש

מחזור הפתיחה בליגה האירופית הוכיח לנו כי מכבי ת"א עדיין סובלת מהשינויים הרבים שעשתה בקיץ. ב"ש אומנם ניצחה, אך ההגנה שלה חורקת ונראה שבשתי הקבוצות לא עבדו כהלכה בפגרת יוני-יולי ויאלצו להתחזק במהלך ינואר. משה פרימו מנתח ערב אירופי חלש

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

אחרי שלושה מחזורי ליגה בלבד שאחריהם "נקבע" שביתר ירושלים תתמודד על האליפות ומכבי חיפה "התרסקה", כמעט שכחנו, ששתי הנציגות הבכירות של הכדורגל הישראלי, משחקות בליגה האירופית. בינתיים ורק בינתיים, הפועל ב"ש מציגה יכולת לא טובה ומכבי ת"א אפילו רעה מאד.

אם נפרק את זה לגיליון הערכה, אז מכבי ת"א תקבל ממני ציון 3 והפועל ב"ש ציון 6. עם ציונים כאלה אי אפשר לזכות באליפות, אך מאחר ואנחנו רק באמצע ספטמבר, האלופה צריכה לגלות שיפור, וסגניתה צריכה לגלות שיפור גדול מאוד.

אני קורא שלאחר המשחק הנוראי של מכבי ת"א בפראג, ג'ורדי קרויף אמר "אני שבע רצון מיכולת השחקנים" ולא מבין למה התכוון המאמן. קראתי את התגובות של רוב אוהדי מכבי ת"א וגם הם לא אהבו את ההתבטאות. קרויף עדיין חושב שרק הוא מבין בכדורגל. מה הבעיה להגיד שיחקנו לא טוב? לא מובן.

אצל קרויף אין המשכיות, כל שנה שינויים גדולים בסגל, כל שנה מאמן אחר, ככה לא בונים קבוצה טובה. השנה הגיעו למכבי ת"א 9 שחקנים חדשים לעומת 27 שהושאלו לקבוצות אחרות. אני לא משוכנע מעבר לכל ספק, שמבין ה-27 אין כאלה שיכולים לשחק, במקום אלה שהגיעו. מבין התשעה שהגיעו רק אחד נרכש וזהו אלירן עטר.

צריך לעשות שינויים בסגל. בכר (אלן שיבר)
צריך לעשות שינויים בסגל. בכר (אלן שיבר)
ציון 6, למרות הכל (אלן שיבר)
ציון 6, למרות הכל (אלן שיבר)
ראינו את אותו משחק? קרויף (אתר מכבי ת"א)
ראינו את אותו משחק? קרויף (אתר מכבי ת"א)

במכבי ת"א במיוחד האוהדים מאד מצפים מעטר. כל יתר השמונה עדיין לא הוכיחו כלום. וכפי שזה נראה, בינואר, יהיו שינויים נוספים. במשחק מול סלביה פראג שיחקו 5 שחקנים, שאני לא משוכנע שאם מכבי ת"א תשחרר אותם, יהיו עליהם קופצים, גם לא בישראל. באבין, פיליפנקה, ייני, סושיץ ובאטוקיו. בינתיים כלום ושום דבר. יש להם זמן להשתפר.

הסיפור עם ייני בכלל מוזר, נראה לכאורה, שקרויף הבטיח לו כל משחק מקום בהרכב. פעם מגן ימני, פעם מגן שמאלי, פעם בלם ופעם קשר אחורי. יש עוד מקום במגרש שייני יכול להיות וזה על הספסל. בשום תפקיד שהוא משחק הוא לא מועיל, בטח בקבוצה שרוצה אליפות ולהצליח באירופה.

אין בכלל ספק שגם מכבי ת"א וגם הפועל ב"ש, נכון לעכשיו, לא מספיק טובות. בשנה שעברה באותו זמן הן היו בכושר טוב יותר. אם במכבי ת"א אין בכלל מנהיג על המגרש ואין משהו שיכול לקחת עליו את המשחק, בהפועל ב"ש יש את מאור מליקסון וטוני וואקמה עד שאלירן עטר, דור מיכה ועומר אצילי יוכיחו אחרת. אי אפשר לומר שסלביה פראג קבוצה ממש טובה. היא גם שיחקה עם הרכב חסר, כי הדרבי של פראג ביום ראשון הרבה יותר חשוב לה ומכבי ת"א לא ניצלה זאת, להיפך, היא הייתה רעה מאד.

מנקודות האור (וואקמה)
מנקודות האור (וואקמה)
מה עם לרדת לספסל? ייני (אתר מכבי ת"א)
מה עם לרדת לספסל? ייני (אתר מכבי ת"א)
ציפיות גדולות. עטר (אתר מכבי ת"א)
ציפיות גדולות. עטר (אתר מכבי ת"א)

גם הפועל ב"ש לא מספיק טובה, משהו חורק במכונה של ברק בכר. לא מנצלים הזדמנויות וכמעט בכל משחק סופגים. אלה הקבוצות ואלה הסגלים. צריך להסתדר כך עד חודש ינואר. אם זה יימשך כך אין ספק שיהיו שינויים בשתי הקבוצות, גם בעמדות הזרים.

מכבי ת"א סובלת מחוסר יצירתיות וזה ממש בולט. צריך לשכוח מערן זהבי וטל בן חיים החלוץ, הכדור ברגליהם של דור מיכה שלא מציג עדייו את יכולותיו ועומר אצילי שעדיין לא הגיע. בב"ש אין בעיית יצירתיות, יש הרבה בעיות בהגנה.

ברק בכר וקרויף את מקלארן יצטרכו לתת את הדעת על כך. אנחנו עדיין בתחילת הדרך, יש עוד הרבה זמן והרבה משחקים. אבל אם נשפוט עד עכשיו, מכבי ת"א והפועל ב"ש היו צריכות להראות טוב יותר ומאחר שמחזורי הפתיחה מלמדים שאין "פראייריות" בליגת העל, אני משוכנע שברק בכר (שיפגוש את בני יהודה) וג'ורדי קרויף (נגד מכבי נתניה) מאד מודאגים.

מעבר לתגובות