קפיצת ראש: המבחן הגדול של ג'ורדי קרויף

ההשוואה הלא הוגנת ליוהאן, הניתוק מהתקשורת והשנתיים המאכזבות. אחרי 5 שנים ללא רבב, ג'ורדי כבר לא יוכל להתנתק מהאחריות. פרימו על המבחן הגדול של מאמן מכבי ת"א

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

דבר אחד אי אפשר לקחת מג'ורדי קרויף. ההילה סביבו. לא היה אדם בכדורגל הישראלי מעולם שקיבל כזאת הילה, כזה יחס וכזה כבוד מכל הסובבים אותו. אי אפשר לקחת ממנו את מה שיצר במכבי ת"א, שנהפכה לאחרת ולא דומה לשום קבוצה בישראל. בחמש שנים זה הספיק לשלוש אליפויות וגביע, בשנתיים האחרונות כלום ושום דבר למרות תקציב מטורף, שלא מתאים לכדורגל הישראלי.

קרויף מונה היום למאמן מכבי ת"א. הוא לא אימן אף פעם בחייו, פרט לתשעה משחקים בכל המסגרות בעונה שעברה, עד שהנחיתו לו על הראש את ליטו וידיגאל. במאזנו 7 משחקי ליגה, 6 ניצחונות ותיקו אחד, מאזן של אלוף בטוח. בהודעת המועדון כתב הבעלים מיץ' גולדהאר: "אני יודע כי לג'ורדי יש תחושת אחריות רבה כאחד הנושא את השם קרויף, שם המהווה מילה נרדפת לכל כך הרבה הישגים בכדורגל".

אז זהו, כאן הבעיה. קרויף בעולם יש רק אחד. אביו יוהאן היה אחד הגדולים בהיסטוריה, גם כשחקן וגם כמאמן. לג'ורדי יש רק את שם המשפחה, שום דבר אחר לא דומה, לא כשחקן ולא כמאמן. כשהגיע ג'ורדי למכבי ת"א, המחשבה הייתה שהשם יביא לכאן שחקנים שלא ידעה ישראל מעולם. זה לא קרה. אי אפשר לקחת ממנו את שלוש האליפויות וזה רק בזכות ההברקה שהביא את ערן זהבי.

ההברקה להביא את זהבי היא הפגיעה הגדולה של ג'ורדי
ההברקה להביא את זהבי היא הפגיעה הגדולה של ג'ורדי

כעיתונאי, הייתי ממבקריו של ג'ורדי קרויף. תמיד ביקרתי את הטעויות בהבאת זרים לא טובים, והיו לא מעט כאלה. קרויף הגיע למכבי ת"א כמנהל מקצועי, לא כמאמן. אחרי 5 שנים של עבודה במועדון הגדול בישראל, הוא לוקח על עצמו את תפקיד המאמן. אי אפשר לדעת היום מהי יכולתו לאורך עונה שלמה, כאשר המטרה היא לקחת את האליפות מהפועל ב"ש.

בינתיים, עם כל הכבוד למינוי המנכ"ל החדש בן מנספורד, עוזר מאמן חדש מריאל מדריד, דני פויאטוס, וכן מאמן חדש, עדיין בשלב הזה הפועל ב"ש טובה יותר ממכבי ת"א וזה אומר, כמה שיותר מהר, "לפגוע" בשחקנים זרים וחיזוק בישראלים שאין רבים כאלה. בעניין הזרים, לג'ורדי יש הרבה מה לשפר. ישראלים הוא תמיד ידע להביא, וזו לא חוכמה גדולה עם הכסף שהוא מציע. בינתיים אנחנו יודעים רק על עומר אצילי, אבל אם אני צריך לשים היום על כף המאזניים, אצילי בפנים ואלברמן בחוץ: הנזק של איבוד אלברמן גדול יותר.

האופי של ג'ורדי קרויף מלמד על אדם קשוח, לא מתפשר וחותר למצוינות. אין לי ספק ששחקני מכבי ת"א יעשו לו כבוד גדול ואף אחד לא יבוא אליו בטענות על הספסל בגלל חילוף כזה או אחר. גילי ורמוט כינה את השחקנים של מכבי חיילים. בעידן ג'ורדי על הקווים, על אחת כמה וכמה. עם כל הצער שבדבר, אל לה לתקשורת לבוא בטענות שמכבי מועדון סגור ומסוגר, ובטח ג'ורדי כזה. לדעתי קרויף הוא המאמן היחיד בליגת העל שאי אפשר לדבר איתו ישירות בטלפון. כמו באירופה. זכותו. אנחנו התרגלנו לטוב, שאפשר לדבר עם מאמנים. יצא לי לדבר לא מעט בעונה החולפת עם ברק בכר המאמן הכי טוב בארץ. לא ראיתי שזה הפריע לו לזכות באליפות.

איבוד אלברמן מאפיל על צירוף אצילי (אלן שיבר)
איבוד אלברמן מאפיל על צירוף אצילי (אלן שיבר)

אספר סיפור קטן על מה שקרה לי עם ג'ורדי. באחד המשחקים ששידרתי בבלומפילד, הוא ישב לידי בתא השידור. היה לי באלבום התמונות את רוני קלדרון עם אביו, שקיבל אותו באייאקס הגדולה ב-1972. תמונה סופר מרגשת על שחקן ישראלי, שמגיע לקבוצה הטובה בעולם עם השחקן הטוב בעולם דאז. הראיתי לג'ורדי. גם הוא מאוד התרגש וביקש ממני להעביר אותה לדובר עופר רונן. אילו זה היה ישראלי, הוא בוודאי היה אומר לי, "שלח לי אותה". זה ההבדל. בעצם אמר, "אליי אף אחד מהעיתונאים לא יכול להגיע בטלפון".

אין ספק שהשנתיים האחרונות היו כישלון למכבי ת"א וקרויף הוא אחד האחראים לכך. גם העובדה שלא הביא את וידיגאל, ושגולדהאר הנחית אותו על ראשו, אולי מלמדת שהיו סדקים ביחסים בין המנהל המקצועי לבעלים, מה שלא יכולנו לומר עד לפני שנה. עכשיו קרויף כמאמן הוא סימן שאלה. הוא בוודאי יודע המון כדורגל, הוא בוודאי יידע להחזיק את השחקנים קצר וגם כל אוהדי מכבי בעדו. 3 דברים הכי חשובים למאמן, נקודת פתיחה מצוינת.

עכשיו נותר לראות מה סגל השחקנים והאם ייתן מאבק להפועל ב"ש. כל עוד לא יביא בלם ברמה של ויטור, קשר ברמה של אוגו וחלוץ ברמה של וואקמה, הוא בבעיה. שמעתי לא מעט פרשנים שטוענים שקבוצה חייבת שיהיה לה מנהל מקצועי. כולם ללא יוצא מהכלל נתנו את הדוגמה של קרויף במכבי כהצלחה גדולה. אני לא רוצה להשוות אותו ליצחק שום וניר קלינגר, שגם הם כבר לא מנהלים מקצועיים. עכשיו הוחלט במכבי שאין מנהל מקצועי, אז צריך או לא צריך? היה לנו קל להזכיר תמיד את ההצלחה של קרויף במכבי?

לקרויף יש הרבה עבודה העונה. גם הוא מבין שהבעלים עם השקעה עצומה לא יעבור לסדר היום על אובדן אליפות שלישית לב"ש. מכבי יכולה לנתק את עצמה מהתקשורת, לא לאפשר לאוהדים שלה להגיע לקרית שלום, לחשוב שהיא המציאה את הכדורגל בישראל ולעצב בגדים חדשים. הכל נהדר. אבל זה עדיין לא מביא תואר. האוהדים, שגם כך סובלים שנתיים מנסיעות לנתניה ומאיבוד התארים, ראויים לקבוצה טובה יותר וזה על הכתפיים של ג'ורדי קרויף. אחרי 5 שנים שמשך בחוטים, ואף רבב לא נדבק בו, במהלך הזה, הוא שם את עצמו בקידמת הבמה והכל יהיה על ראשו, לטוב ולרע.

קלדרון וקרויף באייאקס. ממחיש את ההבדל העיקרי בין ג'ורדי לישראלים
קלדרון וקרויף באייאקס. ממחיש את ההבדל העיקרי בין ג'ורדי לישראלים
כל עוד לא יבואו זרים ברמה של ב"ש, קרויף בבעיה (דני מרון)
כל עוד לא יבואו זרים ברמה של ב"ש, קרויף בבעיה (דני מרון)
מעבר לתגובות