כבירי ריסק את הפועל ת"א: על הכישלון האדום

הגחמות כאוהד, הכניעה לכל דבר שאמר לו גוטמן, 43 שחקנים ו-3 מאמנים זו התוצאה של בעלים שאין לו מושג בכדורגל. משה פרימו על הבלוף של המאמן שהפך למנג'ר, החלק של קורצקי והקהל בירידה, ולמה זה יומרני לומר שהאדומים יחזרו מהר. וגם: מצעד האיוולת

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

כשאוהדי הפועל ת"א יעכלו את הירידה לליגה הלאומית, הם - בוויכוחים ביניהם - יחפשו את האשמים. לירידה יש אבות רבים וכן, גם לאוהדים יש חלק בכך ומיד נגיע אליהם. גילי לנדאו, אחד מכוכבי הפועל ת"א ב-1989, אמר לאחר משחק הירידה בשכונת התקווה: "הגסיסה הייתה איטית".

28 שנים אחרי, אפשר לומר את אותן מילים. אבל מה שהוריד את הפועל ת"א באופן סופי, או כמו שנהוג לומר - "הקש ששבר את גב הגמל" - היה אמיר כבירי. חד וחלק. הגחמות שלו כאוהד, הכניעה לכל דבר שאמר לו אלי גוטמן, ללא יכולת כלכלית, ריסקה את הפועל ת"א עד לפירוק המתבקש. 43 שחקנים ושלושה מאמנים - זאת התוצאה של בעלים שאין לו מושג בכדורגל, כזה שהשקיע כסף גדול שאין לו בשחקנים שגוטמן שיכנע אותו, שיתנו פייט בצמרת. נו באמת.

במחזור הראשון שיחקה הפועל ת"א נגד מכבי חיפה. מההרכב הזה שיחקו במשחק הירידה נגד רעננה רק 2 שחקנים: השוער אריאל הרוש והבלם אדי גוטליב. זה מראה את גודל הכישלון. 13 אליפויות, 16 גביעים, מאמנים ושחקנים הכי גדולים שהיו בארץ, עשרות אלפי אוהדים והצלחות באירופה. כל זה לא מעניין היום אף אחד, יציבות כלכלית היא המתכון להצלחה.

הפועל חיפה לא תזכה לעולם עם יואב כץ באליפות, אבל היא גם לא תתרסק כלכלית איתו. וכאן מגיע סיפור האוהדים. נכון שהם "שרופים", עם צבע ומגיעים באלפים. אבל חלקם אלימים פיזית ומילולית ואני לא מדבר על התקרית ביום שישי, יום לפני משחק העונה שלהם, אלא על אלה ש"סילקו" מהמועדון את סמי סגול. אם להפועל היה היום את סמי סגול, אפשר היה לדבר על צמרת יחד עם מכבי ת"א והפועל ב"ש, והיא בטח לא הייתה מפורקת על ידי בית המשפט עם חובות של למעלה ממאה מיליון שקלים. חיים רמון ואמיר כבירי ניהלו מועדון עם מיליונים שלא קיימים, מיליונים וירטואליים שרק השם יודע איך הצליחו כל פעם לעבור ברשות לבקרת התקציבים.

הקשיב לגוטמן. כבירי (אלן שיבר)
הקשיב לגוטמן. כבירי (אלן שיבר)
רק הרוש וגוטליב פתחו גם במחזור הפתיחה וגם במשחק הירידה (אלן שיבר)
רק הרוש וגוטליב פתחו גם במחזור הפתיחה וגם במשחק הירידה (אלן שיבר)

ואחרי ה"גסיסה האיטית" הגיע העונה הנוכחית. אלי גוטמן המאמן, ואוהדי הפועל ת"א ובמיוחד הבעלים אמיר כבירי, שבויים בקסמו. לאט לאט התגלה הבלוף ואז הגיעה ההברקה הגדולה של גוטמן שאמר: "הקבוצה הזאת שייכת לגיא לוזון". המאמן נשאר מנג'ר. אף אחד במועדון, בטח לא כבירי, לא שואל שאלות את המאמן שבנה קבוצה קטסטרופה. אבל מנג'ר הוא נשאר. למה? מה זה נותן? מה צריך אותו לוזון? הכל עובר כאילו כלום והעסק ממשיך להידרדר עד הבריחה של לוזון וההתפרקות הסופית.

למרות הכל, היה סיכוי להישאר בליגה. מנחם קורצקי, המאמן שהחליף את לוזון, לא שלט במצב החדש. מי ששלט הם האחים ניסנוב שחיזקו את הקבוצה והיה להם מה לומר על הרכבים וחילופים. אני לא מאשים את האחים ניסנוב, תושב וגרינברג בירידה, כי אם לא הם, הפועל ת"א לא הייתה קיימת. חוסר הניסיון שלהם בכדורגל הביא אותם למנות את קורצקי. בשנים האחרונות הוא לא מצליח, בלשון המעטה, וירד פעמיים ליגה. שבוע אחרי שבוע ראינו שהמאמן חסר אונים. הקבוצה לא מתפקדת, אין בכלל משחק התקפה ולמאמן אין תשובות.

קבוצה שמגיעה 3 מחזורים לסיום למשחקים נגד אשדוד, אשקלון ורעננה - 3 מהיותר חלשות בליגה - ולוקחת 2 נקודות מ-9, צריך לומר לה תודה רבה ולהתראות נגד מרמורק, עפולה וחדרה. מי שחושב שהפועל ת"א תעלה במהירות לליגת העל, טועה ומטעה. לא חשוב כמה תקציב תעמיד הקבוצה, זאת ליגה לא קלה.

האוהדים וכבירי היו שבויים בקסמו של גוטמן (דני מרון)
האוהדים וכבירי היו שבויים בקסמו של גוטמן (דני מרון)
לא שלט במצב. קורצקי (אלן שיבר)
לא שלט במצב. קורצקי (אלן שיבר)

יש המנסים להשוות את הפועל ת"א למכבי נתניה שעשתה את הדרך המהירה חזרה לליגת העל, אז נגיד לאחים ניסנוב שלמכבי נתניה יש את אחד המאמנים הטובים בארץ (סלובודן דראפיץ'), מה שלא בטוח שיהיה להפועל. לנתניה יש אצטדיון ביתי, להפועל אין. לנתניה היו שחקני ליגת על, בראש ובראשונה דיא סבע וערן לוי עם מספרים עצומים, את ניקולאס אולסק, שון ויסמן, אביב אברהם, ויקי כחלון וכן זרים מצוינים. להפועל אין שחקנים כאלה ולא בטוח שיהיו בעונה הבאה.

לכן לומר שהפועל תחזור במהרה לליגת העל, זה יומרני מדי ואולי קצת שחצני. מדובר על אחד המועדונים הגדולים בכדורגל הישראלי - אין ספק בכך, ההיסטוריה לא מטעה, אבל המועדון הגדול הזה הרס את עצמו במו ידיו. אוהדי הקבוצה שניהלו אותו היו הראשונים לעשות זאת. עורך הדין שאול קוטלר, בודק עכשיו מי עשה את הנזקים שהביאו את הפועל למצבה הנורא. נקווה שבזמן הקרוב נגלה מה העלה בחכתו עו"ד קוטלר, מי גרם את הנזקים להפועל ת"א הגדולה ועד כמה.

להפועל ת"א יש הרבה שונאים. היא קבוצה מאד מעניינת כי או ששרופים עליה או שמתעבים אותה. השמחה לאיד הייתה אחרי משחק הירידה בשיאה ע"י אוהדי מכבי ת"א ובית"ר ירושלים. ראינו את התמונות והרשתות החברתיות. האמת, הפועל ת"א זכתה בשמחה לאיד ביושר, על כל מה שעשו חלק לא קטן מאוהדיה בשנים האחרונות. שירים נוראיים, דברי נאצה חמורים ואלימות פיזית. אריק איינשטיין מתהפך בקברו. אלה שגרמו לכך, אלה לא האוהדים שהזמר הענק התכוון אליהם בשירו "ואיזה מסכנים האוהדים".

יש היום עשרות אלפים שבאמת אוכלים את הלב.

נתניה חזרה לליגת העל, אבל זה לא אותו דבר (אלן שיבר)
נתניה חזרה לליגת העל, אבל זה לא אותו דבר (אלן שיבר)
הפועל ת"א הרוויחה את השמחה לאיד ביושר (אלן שיבר)
הפועל ת"א הרוויחה את השמחה לאיד ביושר (אלן שיבר)

מצעד האיוולת של הפועל ת"א העונה:
10. הסינים.
9. האצטדיון בבת ים.
8. המתיחות שיצרה ההנהלה החדשה עם הפועל אשקלון ובני יהודה.
7. המכות במושבה.
6. המכות בוולפסון.
5. גיא לוזון.
4. מנחם קורצקי.
3. השחקנים.
2. אלי גוטמן.
1. אמיר כבירי.

מעבר לתגובות