קונאמי נגד גריזמן: סרטון גזעני מסבך את השחקן

בוטל חוזה המותג עם החברה, ביקורת חריפה מצד הספונסר של ברצלונה

ניר אימבר
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

שחקן הכדורגל הצרפתי אנטואן גריזמן נמצא תחת ביקורת חריפה מתאגיד הענק קונאמי עקב ווידאו אשר צץ לאחרונה בו הסופרסטאר וחברו לקבוצה עוסמאן דמבלה, צוחקים על שני עובדי מלון יפנים ומשתמשים במילות גזעניות.
גריזמן שחתם חוזה על בסיס שגריר מותג בשביל סדרת משחקי Pro Evolution Soccer רק מספר שבועות קודם, פוטר עקב הסרטון ובנוסף לזאת קונאמי דורשת מקבוצתו ושותפת המותג, ברצלונה, הסברים עקב התנהגותם של שני שחקני הקבוצה נגד אזרחים יפנים. בנוסף לזאת גם

הסרטון שהוקלט על ידי עוסמאן דמבלה עוד בקיץ 2019, הודלף לרשת לפני מספר ימים על ידי גורם לא ידוע ובו אפשר לשמוע את דמבלה רודה בעובדים היפנים ועוד משמיע קריאות גזעניות.
"כל הפנים המכוערים האלה רק כדי שתוכל לשחק PES?, אתה לא מתבייש?" אמר דמבלה והוסיף, "באיזו שפה פרימיטיבית אתה משתמש?, אתה לא אמור לגור במדינה מתקדמת טכנולוגית?"
אנטואן גריזמן שהיה בחדר נראה בווידאו מחייך ולא מנסה לעצור את חברו לקבוצה ולנבחרת בשום צורה.

רק לפני מספר שבועות, קונאמי הכריזה בהצגת ענק על הסכם שנחתם עם השחקן תחת שגריר המותג של החברה בה נחשף כי יעזור לחברה עם חשיפה וייעוץ בפיתוח המשחק.
אחרי חשיפת קטע הווידאו הוחלט במהרה כי החוזה שנחתם יבוטל בהקדם האפשרי. בנוסף לזאת נראה כי הסקנדל עצמו מגיע אל קבוצת הכדורגל ברצלונה.

חברת קונאמי שולטת בזכויות הקבוצה תחת זיכיון ה- eFootball PES שבה ברצלונה שותפה גם לתאגיד הטכנולוגי Rakuten שמפורסם על חולצות השחקנים. החברה החליפה את Qatar Airwars כספונסר הראשי של ברצלונה עם חוזה שנתי של כ-61.5 מיליון יורו.
זמן מה לאחר המקרה הודיעה Rakuten כי היא דורשת תגובה מקבוצת הכדורגל הספרדית ומבקשת פרטים על המקרה וכמו כן גם פעולות עתידניות נדרשות כדי שמקרה זה לא יקרה שוב.

אחרי יציאת הסרטון שני שחקני ברצלונה ניסו ללא הצלחה להסביר את עצמם ואת התנהגותם בסרטון.
"תמיד הייתי מחויב להתנגד לכל צורה של אפליה. בימים האחרונים מנסים להציג אותי כבן אדם כזה אך אני לא. אני דוחה על הסף האשמות אלה נגדי ואני מצטער אם פגעתי בחבריי היפנים".
הסביר והתנצל גריזמן יומיים לאחר מכן הוחלט כי החוזה עצמו יבוטל.