משבר ביחסים: על הפרידה של EA מ-FIFA

הדרישות של אינפנטינו והמונופול של EA. סיכום השנה שהובילה לנתק

ניר אימבר
א א א א ( שנה גודל )

עוד כשדווח באוקטובר על המחלוקת בין התאחדות הכדורגל הבינלאומית (FIFA) לבין מפתחת ומפרסמת המשחקים EA Sports על שם משחק הכדורגל הכי פופולארי בעולם כרגע, אף אחד לא ציפה באותו זמן שחצי שנה אחרי, שתי החברות יבטלו את הסכם השותפות שלהן אחרי כמעט 30 שנה. 

החל משנת 2023, השם החדש של פיפ"א יהיה EA Sports FC - אם כי צפו שהמשחק יישאר ללא שינוי, עם אותו מגוון רחב של רישיונות מועדון ושחקנים (כי לא צריך את פיפ"א בשביל זה). אתמול מנכ"ל EA, אנדרו ווילסון יצא בהצהרה ואמר כי Sports FC תהיה "פלטפורמה עצמאית" חדשה שמביאה הזדמנות לחדש ולהתפתח. איך בדיוק? נותר רק לחכות ולראות.

אבל מה קרה? למה לשנות את ההסכם? הדיווח הראשון על הנושא הגיע מ-New York Times בשנה שעברה וחשף  שפיפ"א רוצה "יותר מכפול" מסכום הכסף שקיבלה מ-EA כדי שהאחרונה תחדש את הרישיון שלה, בסכום של יותר ממיליארד דולר (עד 2.5 מיליארד, תלוי בשנה) עבור כל מחזור מונדיאל בן ארבע שנים - כמו גם התמקדות יחידה בספורט עצמו.

בינתיים, לפי הדיווחים, EA רצתה לחקור דרכים אחרות באמצעות רישיון FIFA, כמו טורנירים של משחקי וידאו ומוצרים דיגיטליים כמו NFTs. מאותו רגע שפיפ"א "שמה ברקס" על הרצונות של EA ועוד דרשה סכום יותר גבוה מהרגיל, נראה כי ראשי החברה החליטו כבר לעבור הלאה.

באותו חודש אוקטובר, זמן קצר לאחר חשיפת המאמר, זוהה סימן מסחרי עבור EA Sports FC, מה שמרמז ש-EA כבר החליטה על הפרידה, וחשבה על שם חדש שיחזיק את כל המשקל של זיכיון זה. כמספר חודשים לאחר מכן, EA כבר הייתה מוכנה לצאת לקרב.

בשיחה "סגורה" (שתמיד מוצאת את דרכה לעיתונות) דווח כי מנכ"ל EA סבור כי הסכם הרישוי עם פיפ"א,  מהווה "מכשול" לצמיחת הסדרה, שכן הוא היה מגביל אותם להרחיב את משחקי הכדורגל שלהם מעבר ל-11 על 11 המסורתי. כאמור פיפ"א עיכבה או אסרה הגעה של מצבי משחק חדשים כמו גם סביבות דיגיטליות רחבות יותר. ווילסון הבהיר כי שם המותג כבר לא זוהר כמו בעבר, ועוד הוסיף כי בשנה שאין בה מונדיאל, ופיפ"א לא תורם למותג דבר מעבר ל-"ארבע אותיות על עטיפת המשחק".

בפיפ"א הגיבו, בכך שהם יפתחו משחק כדרוגל משלהם ועוד וטענו כי הם נמצאים בדיונים עם שחקנים שונים בענף, מפתחים, משקיעים ואנליסטים.  אבל עם כל זה כולם מבינים שעתיד המשחק פיפ"א הוא לא עם ארגון FIFA, אלא עם EA .EA היא אכן חברת ענק בתעשיית הגיימינג, אך צריך להבין את הדנ"א של החברה: היא לעולם לא הייתה יוצאת כנגד ארגון פיפ"א, והייתה משלמת אפילו יותר ממה שהארגון ביקש אם היא לא הייתה בעמדה בה היא נמצאת. לא סביר שמתחרה כלשהו יוכל לערער על דומיננטיות השוק שלה. קונאמי בנפילה חופשית עם כותר ה-eFootball המאכזב שלהם, ולפי איך שזה נראה, UFL משחק הכדורגל החדש שאמור לצאת רק עוד שנתיים יהווה בעיקר תחרות לקונאמי, ולא ל-EA.

ג'יאני אינפנטינו
ג'יאני אינפנטינו

מעמדה של EA גדל לשליטה כמעט מלאה בתעשיית משחקי הכדורגל הודות ליותר מ-300 הסכמי רישוי דומים אחרים עם ארגונים כמו UEFA, שמנהלת את ליגת האלופות, וליגות ותחרויות מקומיות ברחבי העולם, שם ענקית הגיימינג לא צריכה את ארגון פיפ"א כדי לחתום על הסכמים. העסקאות הללו מאפשרות ל-EA להשתמש בשמות ובדמותם של שחקנים, קבוצות מועדונים מפורסמות בעולם וליגות בולטות במשחק שלה. נראה שיצרנית המשחק הגיעה למסקנה שאובדן מערכת היחסים לא יהיה סוג של איום קיומי על הזיכיון המכניס ביותר שיש לחברה ובפער ניכר.

רק מצב האולטיימייט טים במשחק, מכניס לחברה באזור ה-1.2 מיליארד דולר, פיפ"א רוצה מיליארד בשנה. מבחינת פיפ"א הפרידה מ-EA Sports ואובדן תשלומי הרישוי בת תשע ספרות שלה עלולים לאיים על כמה מהחידושים שהציע נשיא פיפ"א, ג'יאני אינפנטינו. הארגון יצא אתמול בהצהרה לאחר ההודעה מ-EA ושוב חזר על אותה המנטרה משנה שעברה, על כך שרק פיפ"א ייתן את החוויה המציאותית ביותר ושום דבר אחר.

ההכרזה של פיפ"א היא לאמץ מודל רישוי לא בלעדי למשחקים המבוססים על המותג שלה וכי היא עובדת כעת עם אולפנים ומוציאים לאור של צד שלישי כדי לפתח פרויקטים חדשים. אינפנטינו גם כן אמר: "השם פיפ"א הוא הכותר הגלובלי והמקורי היחיד. פיפ"א 23, פיפ"א 24, פיפ"א 25 ופיפ"א 26 וכן הלאה."

אנדרו ווילסון
אנדרו ווילסון

מה שנשיא פיפ"א לא מבין הוא שגיימרים פחות בררנים לגבי השם. גיימרים רוצים משחק כדורגל טוב, עם מכניקת משחקיות זורמת ומהירה, ובלי יותר מדי באגים ותקלות. כגיימר שלאורך השנים אהב לשחק פרו, אני מודה שהשם טפשי, Pro Evolution Soccer?, שם טפשי אבל למי אכפת? המשחקים לאורך תחילת שנות ה-2000 היו מדהימים, גם כשחקנים לא תמיד קיבלו שמות אמיתיים ולקבוצות הכדורגל עדיין אין בשנת 2022, וזה בסדר.

וחוץ מזה, הקיצור פרו כבר פחות טפשי. אז למי אכפת אם יקרו למשחק הכדורגל החדש, EA Soccer או EA Sports FC, או אפילו פיפ"א 23. גיימרים רוצים משחק טוב ופה הכדור בידיים של EA. אז תתכוננו, למשחק הבא יקראו EA Sports, אבל הוא ירגיש כמו פיפ"א הוא יראה כמו פיפ"א ויהיה לו את כל מצבי המשחק שיש לפיפ"א. את השינויים הגדולים אנו ככל הנראה נרגיש שנה לאחר מכן ב-2024. עד אז...זה רק שם על עטיפת המשחק.

מעבר לתגובות