Overwolf : מעצמת המודים הישראלית

חמשת המודים שאתם חייבים להכיר, ומה זה בכלל מוד?

ניר אימבר
א א א א ( שנה גודל )

בסוף שנות ה-90 ותחילת המילניום הנוכחי, התחילו לצוץ להן קהילות המודינג בעולם המחשב האישי שיום אחד ישנו את תעשיית הגיימינג לחלוטין.

ובכן מה זה בכלל מוד? "מוד", קיצור של "מודיפיקציה" או שינוי, מתייחס לשינויים במשחקי מחשב - שינויים הנעשים על ידי קהילת השחקנים, ולא על ידי מפתחי המשחק המקוריים. המבוגרים יותר בינינו בטח זוכרים את "הפאץ'" שהליגה הישראלית בכדורגל הייתה מקבלת לגרסאות פיפ"א בשנים עברו.

כל השחקנים הוותיקים יכולים לזכור שעד שנת 2002 הליגה הישראלית והנבחרת נכללו במשחק, ויכולנו לבחור לשחק עם שמעון גרשון או ג'ובאני רוסו. שחקנים ישראליים הופיעו על עטיפות המשחק בגרסאות ששוחררו בארץ, ומעבר לכך - המשחק היה זמין גם בשפה העברית.

EA עצמם לא פיתחו את התוכן הזה במיוחד לנו הקהל הישראלי, שבמיוחד באותם שנים, לא בדיוק הכניס רווח גדול ל-EA בשום צורה. מי שכן פיתח התוכן היו מודרים, יוצרי תוכן שעד היום מפתחים עדכונים למשחקים כגון פיפ"א 22, או פוטבול מנג'ר ועוד.

לתחום הזה נכנסה Overwolf, חברת הגיימינג הישראלית שנוסדה בארץ בשנת 2010, בנתה פלטפורמה המאפשרת ליוצרים עצמאיים לפתח תוכן למשחקי מחשב ולייצר ממנו הכנסה.  עם למעלה מ-98,000 יוצרי תוכן ו-31 מיליון משתמשים פעילים בחודש, הפלטפורמה של אוברולף היא המובילה בעולם היצירה, הפצה ומוניטיזציה של אפליקציות ומודים למשחקי מחשב.

בשנת 2020 החברה קנתה את פלטפורמת המודים CurseForge של Twitch, שהייתה תחת אמאזון. CurseForge היא פלטפורמה מובילה לניהול מודים, המאפשרת למשתמשים למצוא מודים חדשים, להוריד ולעדכן אותם בקלות, ומאפשרת ליוצרי מודים להנות מכלים של ניהול, הפצה ומונטיזציה.

קצת בדומה ל-Steam Workshop, שהיא פלטפורמה לניהול והפצה של תכנים המיוצרים ע"י קהילת השחקנים עבור משחקים שונים. הפלטפורמת תומכת במודים עבור כמה ממשחקי המחשב המובילים, ביניהם Minecraft ו-World of Warcraft, ומאגדת תחתיה קהילה עצומה של שחקנים ויוצרי תוכן.

בין אם אתם כבר משתמשים בפלטפרומה ובין אם לא, אלו הם חמשת המודים והאפליקציות שאתם חייבים להכיר:

1. Minecraft Blockfront

המוד הראשון הוא Blockfront: מוד מיינקראפט, המציע לשחקן חווית לחימה ייחודית בסגנון מלחמת העולם השנייה. דרך המוד, אפשר לחוות את אחד הקונפליקטים המשמעותיים בעולם - עם קרבות חזיתיים המתקיימים בסביבות אייקוניות של מלחמת העולם השנייה.

המשחק די מזכיר את המשחק Call of Duty רק בעולם מיינקראפט. המוד עדיין נמצא בפיתוח, אבל מניסיון אישי - הוא מהנה מאד גם במצבו הנוכחי, והכל רץ חלק.

2. Pixelmon

המוד הזה נקרא Pixelmon, וגם הוא עבור מיינקראפט. מדובר למעשה במודפאק, הכולל כמה מודים שמאוגדים יחד ויוצרים חוויית משחק כוללת. כפי שהשם שלו מרמז, המודפאק מספק חוויה של משחק פוקימון לכל דבר - רק בעולם פתוח לגמרי, המבוסס על מיינקראפט.

העולם של Pixelmon הוא עצום ורווי אפשרויות, ופזורים בו כפרים, עיירות, דמויות ומבנים - בהם גם מכוני פוקימונים, וכן מגוון רחב של פוקימונים שמסתובבים להם חופשי בשלל סביבות מחיה. באיזורים ירוקים ומרובי צמחיה, לדוגמה, אפשר למצוא לרוב פוקימוני עשב, ובאיזורי חוף וים אפשר למצוא פוקימוני מים.

Pixelmon מביא לידי ביטוי כמובן גם את שאר האלמנטים הטובים והמוכרים של הסדרה והמשחקים - ביניהם הקרבות המפורסמים, הפוקדורים (Pokeballs) וכמובן - מטרת העל הנכספת של כל שחקן או מאמן: לתפוס את כל הפוקימונים.

3. Sheriff Mod

המוד השלישי הוא אולי אחד המודים היותר מפורסמים היום בעולם הגיימינג, במיוחד בתחום הסטירמינג בו אפשר לראות את הגדולים ביותר משתמשים במוד זה. מוד זה מיועד למשחק Among Us, מוסיף למעשה תפקיד חדש למשחק.

בתחילת המשחק, אחד מ-10 השחקנים יהפוך לשריף (בלי קשר לשני המתחזים שיש כרגיל). ומה עושה השריף? ברמת העיקרון, הוא יכול להרוג את כל אחד מחברי הצוות במשחק, כביכול. אבל יש קאץ': אם הוא מנסה להרוג את דמות המתחזה - אין שום בעיה. הוא מצליח במשימתו. אבל אם הוא מנסה להרוג כל חבר צוות אחר, אז השריף בעצמו מת במקום. מדובר במוד שמוסיף עניין ומתח אל תוך משחק שמותח מאד מטבעו.

4. Outplayed

Outplayed היא למעשה אפליקציית לכידת ווידאו האולטימטיבית לגיימרים. בזמן משחק, האפליקציה מצלמת אוטומטית את המהלכים המשמעותיים במשחק, כמו גם מאפשרת להקליט ידנית סרטונים לפי דרישה    

לאחר סיום המשחק שלך, תוכל לצפות בסרטונים שצולמו, לראות איזה הכי אהבת, לערוך אותם בקלות ואז לשתף אותם ולהראות לכל העולם, דרך מגוון רשתות הסושיאל מדיה.         

5.DOTABUFF

Dota 2 הוא משחק שמשתנה במהירות, כל עדכון יכול לשנות לחלוטין את סגנון המשחק. לכן, חיוני ביותר לעמוד בקצב ולדעת על כל שינוי או שיפור שהתווסף. כאן בדיוק נכנסת האפליקציה DOTABUFF.

DOTABUFF הוא למעשה כלי סטטיסטיקה שבו שחקני Dota 2 יכולים לקבל מגוון נתונים מעמיקים של המשחק שלהם, להוריד ולשתף משחקים, לראות את הפרופילים שלהם ולקבל הבנה טובה יותר של המשחק הזה שכולם כה אוהבים.

השירות הופך נתונים סטטיסטיים גולמיים המגיעים ממיליוני משחקים פומביים של Dota 2, למידע בו שחקנים יכולים להשתמש כדי לשפר את ביצועיהם במשחק. DOTABUFF הוא אחד ממשאבי הקהילה הגדולים והשימושיים ביותר של Dota 2 - עבור שחקנים חדשים ומנוסים כאחד.

מעבר לתגובות