שמרה על התואר: ספרד אלופת אירופה בכדוריד

ניצחה 20:22 בגמר את קרואטיה והניפה גביע שני בתולדותיה

ארד ירושלמי
א א א א ( שנה גודל )
(GETTYIMAGES)
(GETTYIMAGES)
תחילת כתבה

שמרה על הכתר בכדוריד האירופי. נבחרת ספרד עשתה זאת שוב, כשזכתה היום (ראשון) באליפות אירופה 2020 והניפה את הגביע בפעם השנייה ברציפות וגם השנייה בתולדותיה. היא עשתה זאת אחרי ניצחון 20:22 בגמר על קרואטיה בתום קרב מותח במיוחד. בעצם מדובר בעוד עקיצה קטנה של ספרד על הנבחרת מהבלקן, שכן את התואר ביורו 2018 היא השיגה על אדמת קרואטיה.

הגמר היום היה השלישי ברצף והשישי בהיסטוריה של ספרד, כאשר עד לזכייה לפני שנתיים, היא הפסידה בכל הארבעה שלפני כן (1996, 1998, 2006, 2016). בכך מתחילה לה-רוחה לאט לאט להפוך לאחת הנבחרות המפחידות ביבשת, שכן היא למעשה השיגה מדליה שמינית אי פעם באליפויות אירופה (שתיים מזהב, ארבע מכסף ועוד פעמיים סיימה במקום השלישי), שיא שהיא מחזיקה בו לבדה.

מנגד, עבור קרואטיה זה היה גמר שלישי, כאשר בשניים הקודמים (2008 ו-2010) היא הפסידה לדנמרק ולצרפת, שתיים מהנבחרות המעוטרות ביבשת. הפעם היא פגשה יריבה יותר שקולה, אך שוב הפסידה. סגנית האלופה תאלץ להמתין שוב להזדמנות נוספת להניף את הגביע, בעוד ספרד הפכה לשנייה בהיסטוריה של הענף ששומרת על תוארה אחרי ששבדיה עשתה זאת פעמיים (זכתה שלוש פעמים ברצף ב-1998, 2000 ו-2002).

האליפות השנה הייתה הראשונה אי פעם שהתחלקה בין יותר ממדינה אחת - אוסטריה, נורבגיה ושבדיה. בהתמודדות המכריעה על התואר, שנערכה בשטוקהולם, התוצאה הייתה די צמודה עד לבאזר. אף יריבה לא עלתה לפער של יותר מארבעה שערים. דווקא קרואטיה פתחה טוב יותר עם יתרון קטן, שהפך בהמשך ל-7:10 מבטיח. אולם, לקראת ההפסקה, ספרד הפכה עם ריצת 1:5 וסיימה את המחצית הראשונה עם יתרון 11:12.

מעצמה גם בכדוריד. הספרדים חוגגים (GETTYIMAGES)
מעצמה גם בכדוריד. הספרדים חוגגים (GETTYIMAGES)
שלושה גמרים - שלושה הפסדים (GETTYIMAGES)
שלושה גמרים - שלושה הפסדים (GETTYIMAGES)

במחצית השנייה הספרדים אף הגדילו את הפער ל-12:16 והיה נדמה שהסיפור גמור. קרואטיה המשיכה להילחם והראתה סימנים שהקרב עשוי להיגרר להארכה, כשחמש דקות לסיום הצליחה להשוות את התוצאה ל-18:18. בליץ מהיר בדקה האחרונה של ספרד חתמה את האליפות, 20:22 בסיום. אלייש גומס, שחקנה של ברצלונה שכבש את אחד השערים המכריעים בגמר, סיים כמצטיין עם 5 כיבושים. בצד השני בלט דומגוי דובניאק מקיל, שגם כן רשם 5 שערים.

אגב, בדרך לגמר שתי הפיינליסטיות כבר נפגשו בשלב הבתים השני ונפרדו ב-22:22. לפני אותו משחק שתיהן ניצחו את כל יריבותיהן, וספרד סיימה בראש הבית בעקבות הפרש שערים עדיף. בחצי הגמר אלופת אירופה הטרייה גברה על סלובניה 32:34, בעוד קרואטיה קטעה את המאזן המושלם של נורבגיה האימתנית עם 28:29 צמוד ששלח אותה לגמר.

ואיך האליפות הזאת קשורה לישראל? כפי שכבר פורסם, ארבע מהנבחרות שסיימו במקומות האחרונים של האליפות הן היריבות האופציונליות של הכחולים-לבנים בשלב המוקדמות השני של אליפות העולם 2021. המועמדות הן פולין, רוסיה, בוסניה ולטביה. עבור השתיים האחרונות (היריבות שכנראה ישראל תעדיף) מדובר בהופעה ראשונה ביורו. ההגרלה תתקיים ביום חמישי הקרוב (30.1) בווינה.

מעבר לתגובות