הזמן שלו: הכירו את היורש של חאביב

גדל בדגסטאן, הפך לבן טיפוחיו של נורמגומדוב, מחזיק ברצף ניצחונות מרשים ב-UFC וכבר מצית את הדמיון. אם לא שמעתם עדיין על השם איסלאם מחצ'ב, זה רק בגלל שלוחמים מעדיפים לא להילחם מולו. סיפורו חייו המרתק

א א א א ( שנה גודל )

אחרי שסיימנו את פסטיבל קונור מקגרגור בתחילת השבוע עם פציעה מחרידה בקרסול, בראשון בבוקר יעלה להילחם בשקט מופתי לוחם הצללים המוכשר ביותר: איסלאם מחצ׳ב, שמקבל לראשונה את הבמה הגדולה בקרב המרכזי.

מחצ׳ב, בניגוד לקונור מקגרגור, הוא לא דברן גדול ומחזיק בסיכוי גבוה לזכות בזהב בעתיד הקרוב. החור שנוצר עקב פרישתו של חאביב נורמאגומדוב, האלוף הבלתי מעורער, גרם למחלקת הלייט ווייט (Light Weight) העמוקה לחפש את עצמה מחדש.

בחודש מאי האחרון זכה בתואר צ׳ארלס אוליביירה, שיאן ההכנעות בהיסטוריה של ה-UFC, לאחר ניצחון בנוקאאוט על מייקל צ׳אנדלר. אך לטעמי, הברזילאי לא יחזיק זמן רב בתואר ויילחם כאנדרדוג בקרב ההגנה הצפוי נגד דסטין פורייה.

מחצ׳ב, יליד דגסטאן וחבר ילדותו של חאביב, עושה מסלול דומה לשותפו. הוא מגיע מרקע משמעותי בסאמבו, ובשנת 2016 זכה באליפות העולם. ב-UFC, מחזיק הרוסי ברצף של שבעה ניצחונות, כשבדרך הוא סבל מפציעות לא קלות וביטולי קרבות רבים. בניגוד לנורמאגומדוב, מחצ'ב פחות מוחצן וכריזמטי ונוטה שלא לייצר סביבו רעשים מיותרים.

בדומה לחאביב, לוחמי קטגוריית המשקל שלו ולוחמי הצמרת בפרט, מזהים את היכולות שלו בכלוב ומסרבים להילחם נגדו, מה שמעכב את נסיקתו של המתאבק בן ה-29. ואפשר להבין זאת, כי השליטה של מחצ'ב בכלוב היא אבסולוטית. הוא משתמש בכל יכולות ההיאבקות הגבוהות שלו על הקרקע - לחץ אגרסיבי ושליטה מלמעלה. את סט הכלים הזה הקנה לו עבדולמנאפ נורמאגומדוב ז״ל, המאמן האגדי ואביו של חאביב, שהלך לעולמו בשנה שעברה ממחלת הקורונה והותיר חלל גדול.

מחצ'ב. חזק בקרקע ובעמידה (GETTY)
מחצ'ב. חזק בקרקע ובעמידה (GETTY)

כל עוד נורמאגומדוב היה הלוחם המוביל ונציג המחנה בקבוצת המשקל, לא היה שום סיכוי שמחצ'ב יילחם מולו. כעת, כשחאביב בחוץ, זה הזמן של מחצ'ב לכבוש את העולם. "עכשיו חאביב הוא כמו המאמן שלנו, הוא איתנו לאורך כל הדרך. אין לו קרב אז הוא מגיע ותומך בכולם", אמר מחצ'ב ביראת כבוד שמאפיינת את האזור ממנו מגיעים השניים.

כשמחצ׳ב פוגש לוחמי קרקע מעולים כמו ארמן צארוקיאן וגלייסון טיבאו, הוא יודע את העבודה גם בעמידה. מדובר בלוחם הרבה יותר טכני ומדויק מחאביב, אף על פי שפעם אחת הוא נתפס והפסיד בנוקאאוט, במה שהיווה את ההפסד היחיד שלו אי פעם ב-UFC. גם נגד יריבו הבא, טיאגו מויסס, יצטרך מחצ'ב להוכיח עליונות בעמידה.

אם וכאשר הקרב יילך לקרקע, יצטרך הדגסטאני להיזהר ולהילחם בחוכמה רבה. זאת מכיוון שמויסס מסוגל לתפוס אותו בהכנעות רבות ומגוונות. מחצ'ב לא צפוי לחסלו באותה קלות שעשה זאת ליריבו הקודם, אבל אם הוא רוצה להתקדם הלאה ולשפר את מעמדו במחלקה, יהיה חייב לחסל את הברזילאי הקשוח שיעמוד מולו, לראשונה בקרב של 5 סיבובים.

הקרב מול מויסס הוא חשוב מאוד עבור מחצ'ב והמחלקה העמוקה ב-UFC. זאת לאחר שכל לוחמי צמרת הלייטווייט מסרבים להילחם נגד מי שמסומן כיורש של חאביב. נשיא ה-UFC, דיינה ווייט החליט בצעד מפתיע אך מחושב, להציב את הדגסטאני לראשונה בקרב המרכזי באירוע הקרוב. זהו מסר לכל הלוחמים שמנסים לשמור על מעמדם וחוששים להילחם בכוכב העולה. מי שיסרב, ישב בחוץ או יקבל קרבות בפרופיל נמוך, ואילו מחצ'ב יתחיל לככב בקרב המרכזי, בכפוף לניצחונות כמובן.

גם עבור חאביב, הצלחה של "יורשו" תהיה הישג כביר. הדגסטאני החליט ללכת בדרכו של אביו ז"ל ולהפוך למנטור ולמאמן לוחמים. מחצ'ב, שגדל עימו וצמח לצידו יכול להיות הנציג החדש של הרפובליקה הקטנה שמייצרת את כמות הלוחמים המוצלחים הגבוהה ביותר ביחס לגודל האוכלוסיה שלה, והפכה מזמן לתופעה בתחום ההיאבקות, הסאמבו וה-MMA. ביום ראשון יתחיל המסע של מחצ'ב בבמה הגדולה ובדרך אל התואר.

לדעות ופרשנויות נוספות - היכנסו לקבוצת הפייסבוק של קהילת ה-MMA הוותיקה בישראל.

חאביב נורמאגומדוב. מפנה את הבמה לחברו (GETTY)
חאביב נורמאגומדוב. מפנה את הבמה לחברו (GETTY)
מעבר לתגובות