לעולם לא נכנע: דמיאן מאיה מגיע לקרב חייו

בגיל 40 הלוחם, שידע עליות ומורדות, ייאבק על האליפות

תגיות: דמיאן מאיה

א א א א ( שנה גודל )

לדמיאן מאיה נשארה שאיפה אחת, לזכות בתואר האליפות של ה-UFC. בראשון בבוקר שעון ישראל (שידור חי 5:00 5LIVE), מאיה יעלה לקרב חייו נגד האלוף המכהן, טיירון וודלי, וינסה לקחת את התואר בניגוד לכל הציפיות והתחזיות.

מאיה ראה הכל בקריירה המופלאה שלו, בנובמבר הקרוב הוא יהיה כבר בן 40, והשאלה הגדולה היא האם יצליח לזכות בתואר הנכסף ויצטרף לרשימה של הגדולים ביותר או שיסיים את הקריירה בתחושת החמצה ללא התואר בהזדמנות האחרונה שנותרה לו.

כדי להבין את מסכת התלאות שעבר מאיה בשביל להשיג את קרב האליפות צריך לקרוא את הפוסט שכתב מאיה בפייסבוק ב-3 לפברואר, שם שפך את ליבו והגיב לשמועות שהוא סירב להתחרות בקרב נוסף ומשך זמן כדי לזכות בהזדמנות לקרב על אליפות. "הובטח לי קרב אליפות לאחר הניצחון האחרון שלי וזו החלטה שלי אם להילחם ולהישאר פעיל או לחכות לקרב האליפות", מאיה כתב, "בכל הזמן שלי ב-UFC השאיפה והחלום שלי היו להיות אלוף. כסף זה דבר חשוב והכרחי לכולם, אבל זאת לא הסיבה שבגללה אני קם בבוקר והולך להתאמן".

בניסיון להרגיע את הקהל המאוכזב, מאיה הסביר למה מגיע לו לחכות לקרב האליפות בלי להילחם, כפי שהובטח לו, חודש מאוחר יותר, מאיה הכריז שהוא יילחם נגד חורחה מאסבידל, אחד הלוחמים המסוכנים בעולם. הוא בחר להסתכן, בקרב הקשה ביותר שלו ולא לחכות לקרב אליפות, וזה המקרה שממחיש מי הוא דמיאן מאיה.

עבר דרל ארוכה. מאיה (getty)
עבר דרל ארוכה. מאיה (getty)

הלוחם, יליד סאו פאולו, התחיל להתאמן בג'ודו בגיל 4. בגיל 12 הוא החל להתאמן בו זמנית בקראטה וקונג פו. רק בגיל 19 מאיה גילה את עולם הג'יו ג'יטסו הברזילאי (BJJ) שישנה את עולמו, כאשר הברזילאי טען שכבר באימון הראשון הוא הבין שהוא הולך לעסוק בזה בשארית חייו, ומכאן השאר היסטוריה.

הברזילאי זכה באינספור תארים בתחום: 3 פעמים גביע העולם, פעמיים אליפות העולם, אליפות פאן אמריקה, אלוף אבו דאבי, 7 פעמים אלוף ברזיל והפך לאגדה בתחומו. לפני עשור, קצת לפני גיל 30, מאיה נחת ב-UFC. הפעם זה לא היה רק קרב קרקע והוא היה צריך להתמודד עם כל המימדים של עולם הלחימה. אומנם הוא ניצח את כל חמשת הקרבות הראשונים שלו בארגון, כולם בהכנעות, אך ההפסד הראשון שלו לנייט מרקוורדת' בנוק אאוט בתוך 21 שניות, היה כואב במיוחד.

מאיה חבר לוואנדרליי סילבה, אחד הסטרייקרים הגדולים בענף, על מנת לשפר את המימד הזה במשחקו ואכן הוא התחיל להרגיש בטוח יותר, ובסופו של דבר קיבל את קרב האליפות נגד אנדרסון סילבה, בו הפסיד. מאוחר יותר, הברזילאי ספג שני הפסדים נוספים, ולאחר מכן החליט לרדת מחלקה, למחלקת הוולטרוויט, שמתאימה יותר למשקל גופו.

מאיה ידוע ביכולתו להמציא את עצמו מחדש ואכן השיג שלושה ניצחונות רצופים על הלוחמים קשוחים במיוחד, במה שנתן את התקווה שעתידו עוד לפניו, אך דווקא אז הוא ספג שני הפסדים רצופים שאיימו לסיים את קריירת ה-MMA שלו.

מצטיין בהכנעות (getty)
מצטיין בהכנעות (getty)
אומרים שהכי חשוך לפני עלות השחר, וסיפורו של מאיה המחיש זאת בצורה הטובה ביותר. לאחר הדעיכה הזו, בגיל 36 הוא הצליח לייצר רצף של 7 ניצחונות רצופים שהביאו אותו שוב למעמד של קרב על אליפות. הברזילאי לא היה צריך לנצח רק בכלוב, שזה היה הדבר הקל מבחינתו, אלא היה עליו לנצח גם מחוץ לכלוב, כי את קרב האליפות בדרך כלל מקבלים הלוחמים המוחצנים שיודעים לשחק מלוכלך.

בתוך הכלוב, מאיה חזר ליסודות שלו: לקחת את היריב לקרקע ולהתעלק עליו. הברזילאי ניצח בדרך הזאת יריב אחרי יריב, כולל ניצחון מהיר בהכנעה על האלוף לשעבר, קרלוס קונדיט, וניצחון על חורחה מאסבידל הקשוח. לאחר הניצחון, עוד לפני הכרזת המנצח, דיינה וויט נשיא ה-UFC כבר אמר לו "קיבלת את זה, זה שלך", ומאיה ידע שהפעם אין משחקים.

בכל הנוגע למתרחש מחוץ לכלוב, מאיה לא ידע לדבר טראש טוק, לעומת טיירון וודלי, שקיבל קרב אליפות עם רצף של שני ניצחונות בלבד, במה שגרם לרגשות הקיפוח לצוף מחדש. בסופו של דבר, אנחנו מדברים כאן על לוחם ברזילאי, צנוע ועניו, שבנוסף ידוע בזכות עבודה קרקע ולא בזכות יכולת הנוק אאוט.

וודלי, ההיפך הגמור ממאיה, הוא אומנם לא הפוסטר בוי האמריקני האולטימטיבי, אבל הוא בהחלט שואף לקדם את עצמו בתחום המכירות, שכן בסוף זה מה שמביאאת הקרבות הגדולים. וודלי לא ממש התלהב מקרב נגד מאיה, אחרי הכל, הוא מחפש את הכסף הגדול וזה כאמור קרב נגד קונור מקגרגור ואולי ג'ורג' סנט פייר.

*הכותב הוא חבר פאנל בפודקאסט ה-MMA "עכברי הכלוב" ומנהל קבוצת הפייסבוק UFC & MMA ISRAEL.

יחייך גם הפעם? (getty)
יחייך גם הפעם? (getty)

וודלי, כיאה למעמדו הוא חבר בפאנל האירועים של ה-UFC ברשת פוקס. בסופ"ש הקודם באירוע בניו יורק המגיש שאל אותו למה הוא מתראיין ולא מתאמן, טיירון, אך ודלי ענה מבלי להסס: "כשאתה מוכן אז אתה מוכן. המשקל בסדר, אני מתאמן ו הכל בסדר". לרוע מזלו של מאיה, טיירון וודלי זה היריב הכי גרוע שהוא יכול היה לקבל מבחינת התאמה ליכולות שלו. לאמריקני יכולת התגוננות טובה בקרקע ויחד עם זאת יש לו ידי נפץ. לא ברור איך מאיה שלא מצטיין בגלל יכולותיו הפיזיות, יצליח להתמודד עימו.

וודלי בכל עת יכול להתפרץ עם האגרופים שהצליחו להמם גם סטרייקרים ברמה של לולר ותומפסון. מאידך, בקרב האחרון שלו נגד תומפסון ראינו שהאמריקני יודע גם את העבודה הטקטית, הוא יודע להתאזר בסבלנות ולתזמן את המהלכים שזה לא פחות חשוב מהיכולות הפיזיות.

מאיה הוא ללא ספק זן נכחד בעולם ה-MMA. כבר אין גראפלרים טהורים שמגיעים לרמות האלה של קרבות אליפות וכמעט ואין לוחמים שמעדיפים להשאיר את הטראשטוק והלכלוכים בבית. הוא לוחם ואדם ערכי שרוצה להגשים את החלום. אם ינצח בקרב הקרוב, הוא ישווה את שיא הניצחונות בהיסטוריה של ה-UFC שעומד על 20 ניצחונות ושייך לאלוף ה-MW, מייקל ביספינג. כנגד כל הסיכויים, מאיה ינסה להדהים את העולם ולנצח, והעבר שלו מראה שאסור לעולם להספיד אותו.

הכותב הוא חבר פאנל בפודקאסט ה-MMA "עכברי הכלוב" ומנהל קבוצת הפייסבוק UFC & MMA ISRAEL

מעבר לתגובות