הצייד: בגיל 39, מארק האנט מגיע לקרב החשוב בקריירה

אחרי הדרך שהוא עבר, עצם ההגעה שלו ל-UFC 160 היא מרגשת (שידור ישיר ב-5+LIVE בין שבת לראשון)

תגיות: UFC

א א א א ( שנה גודל )
האנט. עבר הרבה (gettyimages)
האנט. עבר הרבה (gettyimages)
תחילת כתבה

מארק האנט כבר ניצח. ב-UFC 160 הקרוב, יעלה הלוחם בן ה-39 לזירת האוקטאגון לאחד הקרבות החשובים בקריירה שלו אם לא החשוב שבהם, ניצחון יכול להקנות לו הזדמנות היסטורית לקרב אליפות המשקל כבד, ובכל זאת עצם היותו במעמד הזה הוא הניצחון הגדול ביותר של מארק האנט שמוכיח לכולם שאריה פצוע הוא עדיין אריה.

  • שידור ישיר ב-5+LIVE, בלילה שבין שבת לראשון ב-5:00: UFC 160
האנט, אחד הקיקבוקסרים הגדולים בכל הזמנים ובטח המרגש שבהם (ולחסרי ההשכלה אז דחוף ליוטיוב: Ray Sefo vs Mark Hunt K-1 WGP 2001), הוא הלוחם היחיד שנכנס ל-UFC בעידן המודרני מ'הדלת הראשית', כלומר שלא דרך תכנית הריאליטי של הארגון "הלוחם האולטימטיבי", עם מאזן קרבות MMA שלילי של 6-5. את רוב הקרבות שלו עשה בארגון פרייד, לאותם ימים הארגון החזק בעולם ונלחם באגדות כמו פידור אמיליאננקו, ג'וש בארנט, ואנדרליי סילבה ומירקו קרו קופ. את השניים האחרונים אפילו ניצח. אבל כשהוא מפסיד את כל חמשת הקרבות האחרונים שלו ברצף ונראה כמו סוס מת היה ברור שמשהו לא מריח טוב. לא יכול להיות שלוחם כזה מגיע ל-UFC.
 
למען האמת, אף אחד לא בכה על זה יותר מידי. פשוט כי זה מארק האנט, הקרבות יהיו משוגעים כמו הלוחם. מה כבר יכול להיות נורא עם קיקבוקסר מטורף בזירה? כוח אדיר בידיים, סנטר מבטון, כוח מתפרץ ועוד אחד שלא ממש יודע להתגונן בקרקע מפני הכנעות, כך שלכולם היה ברור שאם האנט לא מנצח בנוקאאוט אז הוא בטח יפסיד בקרקע. בקרב הראשון שלו ב-UFC פגש לוחם אנונימי בשם שון מקורקל, שכל מה שהיה ידוע עליו אז שהוא מכנה את עצמו בכינוי "ביג סקסי".. מחריד. בהזדמנות הראשונה שהאנט ומקורקל מצאו את עצמם בקרקע, האנט נכנע כצפוי, שוב. עכשיו רק נותר לראות מי יילחם נגדו בקרב הפרישה.
 
כמה שנראה הקרב האחרון שלו, האנט, יליד ניו זילאנד, נצר למשפחה של סמואנים, קיבל קרב באוסטרליה. לפרוש קרוב לבית. הוא נלחם נגד מתאבק מכללות אמריקאי, כריס טאצ'שרר, ובהפתעה גמורה לאחר ששרד את הסיבוב הראשון ניצח בנוקאאוט שזיכה אותו גם ב-'נוקאאוט הערב' - עוד כמה עשרות אלפי דולרים, אבל חשוב יותר: נקודת המפנה בקריירה שלו, ניצחון ראשון אחרי 5 שנים! האנט יכול לנשום לרווחה, הוא ימשיך להילחם.
 
ואז נחשף הסיפור בעניין ההחתמה המוזרה של האנט. ב-2007 ראשי זופה (Zuffa), ארגון האם של ה-UFC או במילים פשוטות יותר, המונח העסקי של בעלי השליטה ב-UFC, רכשו את ארגון פרייד (Pride) היפני, המתחרה של ה-UFC שבו האנט נלחם. כחלק מעסקת החבילה קנו את החוזים של לוחמי פרייד. המשמעות: האנט יקבל את הכסף שלו מבלי להילחם בזירת ה-UFC, הוא לא היה חייב. אז החל מסע ההצקות לדיינה וויט, נשיא ה-UFC. האנט ביקש שישבצו אותו לקרב ולא התכוון לוותר. בארגון לא התלהבו, הלוחם לא ניצח זמן רב אך בסוף השתכנעו. בסך הכל הוא לא רצה להרוויח כסף בלי תמורה, הוא רצה להילחם. כי זה מה שהוא יודע ואוהב, כמו שהכל התחיל ב-1995 בניו זילנד.

האנט, טיפוס בעייתי ללא רקע באומניות לחימה וללא שום כיוון רציני, חיי בפרבר אלים בדרום העיר אוקלנד. באחד הימים נקלע לקטטה מחוץ למועדון לילה מול ערס מקומי. הקרב לא נמשך זמן רב, האנט פירק אותו בקלות מהר מאוד. אחד משומרי הסף במועדון הסמוך התרשם מהאגרופים של האנט הצעיר והזמין אותו להתאמן בקבוצה שלהם במתקן האימונים הקרוב. מספר חודשים בודדים אחר כך האנט כבר עלה להופעת הבכורה שלו בקרב קיקבוקסינג, וניצח את יריבו בנוקאאוט בסיבוב השני. השומר שהאמין בו הפך להיות המאמן האישי. כתשלום על הניצחון הוא קיבל ארגז שישיית בירה. מאוחר יותר האנט עזב לאוסטרליה כדי להתאמן במחנה ברמה גבוהה ומשם השאר היסטוריה. האנט טיפס לצמרת עולם הקיקבוקסינג עד שפרש ב-2003 לטובת קריירת MMA.
 
בחזרה ל-2011, לאחר שניצח וזכה לעוד מספר דקות של תהילה פגש בקרב הבא שלו את בן רות'וול, שועל ותיק. אחרי שהראה הרבה לב ונשמה במהלך הקרב השיג ניצחון נוסף שהפעם גרם לכולם להבין שהוא כאן כדי להישאר. האנט הביע רצון להילחם ביפן, שם עשה את הקריירה הגדולה שלו והפך לאליל מקומי, מינימום. הוא נלחם נגד צ'ייק קונגו, בעצמו קיקבוקסר לשעבר שעושה קריירה מזהירה ב-UFC. לא עובר זמן רב, 2 דקות לייתר דיוק מתחילת הקרב והאנט מחסל את קונגו בנוקאאוט כמו בימים הגדולים לעיני קהל המעריצים ביפן. גם הקרב הבא נערך ביפן נגד הכוכב ההולנדי הצעיר סטפן סטרוב, להבדיל מאחרים בעל משחק קרקע סולידי. הפעם כולם חשבו שאין לו סיכוי. סטרוב יכניע אותו. אבל שוב האנט הוכיח שלוחם זה אופי, לא מקצוע, וניצח בנוקאאוט בסיבוב השלישי תוך שהוא שובר לסטרוב את הלסת.
 
כל הניצחונות האלו הציבו את האנט בעמדה קורצת מאוד, כבר יכול להשקיף על צמרת המשקל כבד. שבוע אחרי הניצחון על סטרוב נודע שאליסטייר אוברים נפצע ולא יוכל להילחם ב-UFC 160. מי שיחליף אותו יהיה מארק האנט והוא יילחם נגד ג'וניור דוס סאנטוס בקרב שהמנצח בו ככל הנראה יקבל הזדמנות להילחם על התואר המשקל כבד. דוס סאנטוס, אלוף ה-UFC לשעבר, בן למשפחה ענייה שיצא לעבוד בגיל 10 כדי לעזור לאמו החד הורית, הוא הגרסה העדינה יותר של מארק האנט. סיפור של ילד כאפות ברזילאי שחזר הביתה בוכה לאמא שלו לאחר שהכו אותו ברחוב ובתגובה החל להתאמן בג'יו ג'יטסו ברזילאי. מהר מאוד אחר כך התגלה בכשרון יוצא הדופן ביכולות האגרוף שלו. ב-UFC כבר היה בלתי ניתן לעצירה עד שניצח בנוקאאוט את קיין ולאסקז כדי לזכות בתואר ה-UFC. ולאסקז אומנם הצליח להשיב את התואר כשניצח בקרב השני ביניהם אבל הברזילאי מחפש את המסלול לשוב להיות אלוף וזה עובר אצל מארק האנט.
 
בראיון שלפני הקרב דוס סאנטוס הבטיח שהוא ינצח בנוקאאוט, לא דבר טריוויאלי שמדובר במארק האנט שנחשב לבעל הסנטר החזק ביותר בעולם ה-MMA. לא פחות. דוס סאנטוס מסתמך במשחק שלו על יכולות העמידה ובדומה להאנט גם לו יש כוח נוקאאוט, סנטר והרבה נשמה. נחשב לסטרייקר טכני ומהיר תגובה שניצח סטרייקרים חזקים מאוד כמו ולאסקז, נלסון, קרו קופ, קארווין ועוד. מאידך, אין לו ב-UFC ניצחון בהכנעה ומעט רגעים שבהם היה במצבי שליטה בקרקע. אך דיי ברור שיש לו יתרון מובהק בקרקע על פני האנט, כחניכו של מינוטארו נוגיירה אמן הקרקע הבכיר, לעומת העמידה, שם שניהם נחשבים לחזקים במיוחד. נקודת התורפה הגדולה של האנט זו יכולתו בקרקע, לאורך הקריירה נחל כשלון צורב במימד הזה. תוסיפו את גילו הותיק, מבנה הגוף הלא ממש אתלטי ויכולת הגנה מפני הורדות לא מספיק מרשימה וזו הזדמנות מצויינת לברזילאי לניצחון קל, אך אם הוא ינסה לקיים את מה שהבטיח בראיון לפני הקרב צפוי לנו ערב ארוך ומהנה מאוד.

https://www.facebook.com/BRINGEUFCTOISRAEL