המנדט יפוג? אנתוני בנט נלחם על הקריירה בהפועל ירושלים

המוטיבציה הגדולה בראשית הדרך, הקשיים בהסתגלות לכדורסל של עמיאל, ושאלת המפתח לקראת קרשיאקה: האם החיבור המבטיח ייגמר, עוד לפני שהתחיל? מבט פנימה

רועי כהן
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

כששחקנים מכירים אחד את השני כל כך טוב, אומרים שהם יכולים לתקשר זה עם זה רק באמצעות העיניים. מבט אחד, מחווה אחת, והכל מובן. כשמסתכלים עמוק בעיניים של אנתוני בנט, אפשר לראות הרבה דברים: את ההבנה שלנצח הוא ייחשב לאחד הפלופים הגדולים בתולדות הדראפט, את תחושת הכישלון על כך שלא הצליח לתחזק קריירת NBA לגיטימית, את התסכול מהקושי בשיקום הקריירה מעבר לים. אבל לפעמים אפשר לראות מה שאנשי הפועל ירושלים ראו אחרי שנחת בישראל - את הניצוץ, את הרעב, את התקווה שאולי הפעם זה יקרה, אולי עכשיו הכל יתחבר.

נכון לרגע כתיבת שורות אלה, ערב המשחק של הפועל ירושלים נגד קרשיאקה, ההערכה היא כי הניצוץ הקטן ההוא לא מצליח לייצר את האש הרצויה, והאדומים ייפרדו מבנט עם פקיעת מועד מימוש המשך ההסכם איתו לאחר המשחק נגד הטורקים. אלא שבזמן שבמקרים אחרים בעבר היה אפשר לשים את האצבע על סיבות לפרידה משחקן כזה או אחר, אצל בנט - כמו כל הקריירה - זה מורכב.

אפילו במכבי הופתעו
ההתחלה נראתה מבטיחה. עם נחיתתו של בנט בארץ, בירושלים הודו שהם הופתעו מהגישה של השחקן ומרמת המוטיבציה. שני אלו, אגב, לא השתנו עד היום: בנט מגיע דרוך לכל אימון, לא מפסיק להתייעץ עם חבריו לקבוצה לגבי סגנון המשחק באירופה, לשאול את הצוות המקצועי במה הוא יכול להשתפר, ואיך הוא יכול לתרום לקבוצה.

בתקופת ההכנה ובגביע ווינר, בנט הראה את אותו ניצוץ מדובר, אך לא הצליח לשמור על עקביות. במילים אחרות: לא מדהים, אבל בטח שלא נורא וסיכוי לא רע שיש עם מה לעבוד. מספיק לשאול חברים בצוות המקצועי של מכבי ת״א, שאחרי הניצחון על ירושלים בחצי גמר גביע ווינר שוחחו על כך שהם הופתעו שבנט סופסל לכל כך הרבה דקות, כי ברבע הראשון הוא עשה להם בעיות והם לא הצליחו למצוא פתרונות. אז למה מעמדו של בנט בירושלים כל כך מעורער, ואיפה הדברים בכל זאת משתבשים?

לא מדהים, אבל לא נורא. בנט במשחקי ההכנה (צילום: עודד קרני)
לא מדהים, אבל לא נורא. בנט במשחקי ההכנה (צילום: עודד קרני)

פליטת הפה והסיבות לשחרור המסתמן
אולי בלי להתכוון, אבל מי שסיפק רמז עבה לגבי עתידו של בנט הוא המנהל הספורטיבי של הפועל ירושלים, יותם הלפרין, שבראיון לרדיו ירושלים ביום שישי האחרון אמר: ״אנתוני עושה מהצד שלו את כל מה שהוא יכול כדי להוכיח שמקומו בהפועל ירושלים. הוא רוצה, הוא משתדל, ואין לי ספק שכשנגיע ליום שבו נצטרך להחליט, זו תהיה החלטה מאוד מאוד קשה".

אבל רגע. אם בירושלים באמת שוקלים להשאיר את בנט, למה שההחלטה תהיה קשה? האם נולד המאמן או המנהל שיודה בכך שההחלטה להשאיר שחקן היתה קשה מאוד? הלפרין כנראה מעד בלשונו, וזה יכול לקרות, אבל זה גם הכין את הקרקע להיפרדות מבנט.

ההערכה היא כי הסיבה לשחרור המסתמן נעוצה בכך שהשחקן עצמו פשוט לא מצליח להסתגל לסגנון הכדורסל של אורן עמיאל בפרט ולסגנון האירופאי בכלל. מי שכל חייו שיחק כדורסל שמתבסס ברובו על יכולת אישית ואתלטיות, מתקשה להתרגל לרבדים מורכבים הרבה יותר של המשחק ולהבין את המצופה ממנו.

גורם בקבוצה מספר: "לצד הסוגיות המקצועיות יש גם את העניין המנטלי. אנתוני יודע שהפועל ירושלים היא ההזדמנות האולי אחרונה שלו להוכיח שהוא יכול לשחק כדורסל ברמה גבוהה, וזה כנראה מלחיץ אותו ומקשה עליו לשמור על ריכוז לאורך זמן".

הופעה טובה תטרוף את הקלפים?
חשוב לציין: זה לא סוף פסוק עבור בנט. בירושלים עדיין לא קיבלו את ההחלטה הסופית לגבי עתידו, ולא החלו בחיפושים אחר מחליף. אחד התרחישים מדבר על כך שירושלים תציע לבנט להישאר על בסיס חוזה שיאפשר לה לחתוך אותו בכל רגע נתון, לפחות עד אשר יימצא מחליף. כזה, אם יגיע, עשוי להיות שחקן שיבשר על שינוי במבנה הסגל, כך שת'ון מייקר יזוז לעמדה מס' 4 והמחליף של בנט יהיה סנטר עם סייז טוב שיכול להיאבק בצבע.

המשחק הערב יכריע לא מעט. אם בנט ייתן הופעה טובה, וירושלים תנצח, יהיה קשה מאוד לאדומים לחתוך אותו מטעמים של הסתגלות או אי התאמה. זה אולי ייתן חמצן חשוב מאוד ותקווה להמשך, אך כל הסימנים מראים שהרומן עם בנט לא יחזיק מעמד זמן רב, ובסופו של דבר המנדט יפוג.

לא מסתגל לכדורסל שלו. עמיאל (צילום: אלן שיבר)
לא מסתגל לכדורסל שלו. עמיאל (צילום: אלן שיבר)