כך הפך הנער שסבל מבריונות לאחד הלוחמים הטובים בעולם

ביום ראשון לפנות בוקר, יחגוג יוראיה הול יום הולדת 37 בקרב המרכזי בפייט נייט. הפעם הוא מגיע בתור הכוכב הראשי שיכול להתקרב כפסע מהאליפות

תגיות: UFC

א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

לפני אחד הקרבות הקודמים שלו בשנה שעברה התראיין יוראיה הול לאתר ESPN וחשף לראשונה ״שקלתי להתאבד״. הלוחם שכיום מדורג במקום השמיני ב-UFC, בקטגוריית משקל המידלווייט (עד 84 ק״ג), סיפר כיצד אומנויות הלחימה הצילו את חייו.

ביום ראשון לפנות בוקר, הול יילחם נגד שון סטריקלאנד, שהגיע ל-UFC כילד פלא בן 22 במאזן 0-13. לאחר שני ניצחונות נוספים החליט לרדת לקטגוריית משקל נמוכה יותר אך לא צלח קרבות נגד בכירי המחלקה, כולל הפסד לאלוף כיום קאמרו אוסמן. לפני פחות משנה החליט לחזור למחלקה המקורית שלו והוא נראה נהדר במיוחד בשיפור יכולות האיגרוף שלו עליהם הוא מתמקד בסגנון הקרב שלו.

הול נולד בג׳מייקה והיגר עם משפחתו לקווינס שבניו יורק בגיל 13. עם הגעתו החל לסבול מבריונות והפך לקורבן אלימות. ״לא ידעתי מהי גזענות, הציקו לי הרבה ולא ידעתי איך להתמודד עם זה, זה היה על בסיס קבוע״. באחד המקרים הוא מתאר:  ״הם היו חבורה של ילדים באוטובוס ושם היה את הבריון הזה שאמר לי ״אתה מכוער, נכון?״ כאילו שהייתי אמור להסכים עם זה. הוא פשוט כיסח אותי במכות״, מספר הול על סף דמעות, שנים רבות אחרי התקופה הקשה.

 

 

כשהגיע לתיכון, הול לא רצה ללכת לבית הספר והתחיל להיעדר מספסלי הלימודים. אימו החליטה לרשום אותו לחוג אומניות הלחימה כדי לבנות לו ביטחון עצמי. ומשם כמו שהול אומר: ״השאר היסטוריה״. הוא החל את דרכו באומנויות לחימה אצל דניאל ״טייגר״ שולמן בניו יורק סיטי, יהודי בעל רפרטואר בינלאומי הכולל אימון גם בישראל. עד מהרה אובחן הול בכשרון נדיר, במיוחד בטכניקת הבעיטות בסיבוב שלו והחל להילחם בארגון הקיקבוקסינג WCL, אותו ייסד צ׳אק נוריס ואירועיו שודרו ברחבי העולם.

זמן קצר לאחר מכן החליט לעבור ל-MMA. אחרי פתיחה מושלמת הפסיד הול בארגון ניו יורקי מקומי לכוכב ניו יורקי אחר, כריס וויידמן, אלוף ה-UFC לעתיד. הפסד נוסף של הול לא עצר אותו עד שנכנס ב-2013 לתכנית המפורסמת ״הלוחם האולטימטיבי״ בעונה מאוד מתוקשרת עם שני מאמנים דומיננטיים: ג׳ון ג׳ונס וצ׳ייל סונן.

בקרב הראשון של הול בבית הוא ניצח את אדם סלה במה שנחשב עד היום לאחד הנוקאאוטים המרשימים והמפחידים בהיסטוריה של הפורמט עם בעיטה לראש בסיבוב שנכנסה בצורה מושלמת. 


 


 

הול המשיך לנצח בנוקאאוטים עד שהגיע לגמר התכנית נגד קלווין גאסטלום. לאחר קרב צמוד ניצח גאסטלום בהחלטה חצויה והול סיים במקום השני לאכזבת העולם כולו. נכון להיום הול מקדים את גאסטלום בדירוג ונמצא מקום אחד לפניו. למרות ההפסד, רבים התפעלו מיכולותיו של הול בעמידה וחשבו שתוך זמן קצר הוא יגיע לצמרת. המחשבה על קרב עמידה בינו לבין אנדרסון סילבה, שליט המחלקה לאותם הימים, גרמה לאנשים לרצות שהול ינצח את כולם בזה אחר זה. לא כל יום מגיע לוחם עם עוצמות וריגושים כאלה בכלוב.

אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד. הול החל לקרוס מנטאלית בקרבות שלו. מפעם לפעם הפסיד ללוחמים בינוניים כשהוא פאסיבי, משותק ולא יוזם. עושה כמעט כל טעות טקטית אפשרית. אחד הראשונים לדבר על זה היה נשיא ה-UFC דיינה ווייט: ״אני אוהב את יוראיה, הוא אחד האנשים הכי נחמדים שהכרתי אבל הוא לא לוחם״.

הוא המשיך להסביר אחרי עוד הפסד מאכזב: ״יש לו את הנתונים הפיזיים המרשימים ביותר, מהירות וכוח לא שלא ייאמנו, אבל אין לו מנטאליות של לוחם. אתה צריך להשתמש ביכולות שלך כדי לנצח ולהתקדם. אתה לא כאן כדי לחלק כיפים ולהתחבק״.

הציפיות מהול הלכו וירדו. אף על פי שמנעד רחב של יכולות גרמו לו מצד אחד להפסיד ללוחמים בינוניים אבל מצד שני לנצח לוחמים טובים מאוד. אף אחד לא ידע איזה הול יגיע לקרב נתון. דוגמא בולטת הייתה בספטמבר 2015 כשניצח בצורה מפתיעה בברך מעופפת את גגארד מוסאסי, מועמד מוביל לקרב על התואר. הול המוכשר, יכול לנצח עם מכה אחת מתוזמנת היטב כל לוחם בעולם אבל חוסר היציבות המנטאלית תגרום לו להפסיד ליריב שיגיע מוכן היטב וייצמד לתכנית הקרב.

אחרי הניצחון הגדול נגד מוסאסי, הפסיד הול את שלושת הקרבות הבאים שלו, כולל הקרב החוזר נגד מוסאסי מה ששם חותמת על תקרת קריירת הלחימה שלו. באוקטובר 2020 קיבל הול את הכבוד הגדול, להילחם נגד אנדרסון סילבה בקרב הפרישה שלו מה-UFC. אנדרסון סילבה האלוף האגדי של המחלקה ואחד הלוחמים הגדולים בהיסטוריה. סילבה כבר היה בשלהי הקריירה וברצף הפסדים. הפעם הול לא איכזב וניצח בסיבוב הרביעי את אחד מגיבוריו הגדולים.

הוטלו בו ספקות (Getty)
הוטלו בו ספקות (Getty)
בקרב הבא קיבל הול הזדמנות נוספת לסגירת מעגל. הוא פגש לקרב חוזר את כריס וויידמן, גם הוא אלוף לשעבר. וויידמן ניצח את הול בנוקאאוט בתחילת הדרך של השניים. שניות ספורות מתחילת הקרב שלח וויידמן בעיטה נמוכה שנבלמה היטב וגרמה לרגל של וויידמן להישבר לשתיים. מדובר באחת הפציעות הקשות שנראו בכלוב ובאופן הירואי מדובר בדיוק באותה פציעה שקרתה לאנדרסון סילבה בקרב החוזר שלו נגד אותו וויידמן. להבדיל מוויידמן, הול לא חגג את הניצחון ושמר על צניעות ואצילות.

יוראיה הול ינסה להוכיח שרצף ארבעת הניצחונות אינם תוצאה של נסיבות מקריות. הוא יפגוש יריב מאתגר וכוכב עולה. בגיל 37 הגיע הזמן שהול יצדיק את הכינוי שלו: Primetime ויוכיח לכולם שהוא הצליח להתגבר על קשייו המנטאליים והוא לא רק סיפור הצלחה נגד בריוניות אלא לוחם גדול שמועמד לקרב על התואר.

לדעות ופרשנויות נוספות - היכנסו לקבוצת הפייסבוק של קהילת ה-MMA הוותיקה בישראל.