יותם הלפרין: "הלחץ פה שונה, עמיאל יצטרך לעשות התאמות"

השיחה מהסוכן של בנט וההבדל מעידן קטש בי-ם. המנהל המקצועי מדבר

עמרי מנהיים
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

עד יום רביעי בשבוע שעבר, הקיץ של הפועל ירושלים התנהל בעצלתיים, כשבזמן שרוב הסגלים של קבוצות הליגה נסגרו, האדומים מהבירה החתימו בקושי זר אחד. ואז הגיע יום רביעי: שלוש הודעות וולקאם, כשמי שהיה בחזית באותם ימים סוערים הוא המנהל המקצועי יותם הלפרין. "כמה מוצלח היה הקיץ הזה נדע בהמשך, אבל ללא ספק זה היה קיץ שהסתיים מאוחר מבדרך כלל", הוא אומר בראיון לערוץ הספורט. "עכשיו חסר לנו עוד שחקן אחד ונקווה שנמצא בדיוק מה שאנחנו מחפשים". 

למה הוא הסתיים מאוחר מבדרך כלל?
"הרבה השחקנים מהסוג שחיפשנו רצו לחכות למחנות אימון, לסוף ליגת הקיץ או לחוזים דו כיווניים, שעיכבו שחקנים רבים בשוק. כל הדבר הזה גם קרה חודש מאוחר יותר ביחס לשנים הקודמות, ככה שזה מסביר בין היתר את העיכוב בבניית הסגל".

לאור ההחתמות המאוחרות, יצא לך לשמוע את הרחש מסביב לגבי הקיץ של הפועל ירושלים?
"אין לי רשתות חברתיות, אני לא חשוף לשיח שם, אבל אני יודע שהרבה מהסובבים של הפועל ירושלים ציפו בקוצר רוח שנודיע על שחקנים חדשים. לשמחתי זה מאחורינו".

מאז יום רביעי שברתם את שיא המנויים ליממה, איך אתה מרגיש את ההייפ?
"לדעתי זו התלהבות טבעית. קיבלתי הרבה מאוד הודעות, ראיתי את הבאזז שהיה בתקשורת והרגשתי שהאוהדים היו צמאים להחתמות האלה. זה גורם לרעב ולרצון גדול להתחיל את העונה, וכולי תקווה שבאמת יהיה קהל. הקהל זה הערך העליון במועדון הזה, מאז ומעולם הוא היה חלק מאיתנו, גם בימים הטובים וגם בימים הפחות טובים. אני מקווה מאוד שיהיה קהל, לא רק בשביל ירושלים אלא בשביל הכדורסל הישראלי כולו".

אוהדי ירושלים. התרגשו מההחתמות (עודד קרני)
אוהדי ירושלים. התרגשו מההחתמות (עודד קרני)

"לא צריכה להיות פה קבוצה שתואמת רק את הרצונות שלי"
הלפרין פותח את עונתו הרביעית כמנהל המקצועי של הפועל ירושלים, וכבר הספיק לחוות הרבה מאוד מאז שפרש מכדורסל ועבר לצד הניהולי. "הקיץ הראשון שלי לא היה דומה לקיץ השני שלי והקיץ הזה לא היה דומה לקודם", הוא אומר. "בסופו של יום מנהל מקצועי זה לא להגיע לקיץ ולהגיד את מי אתה רוצה. זו עבודה שנתית של לשבת על השוק, להכיר את השוק ולדבר עם כל מי שצריך כדי שבבוא היום יהיה יותר קל. ליגת הקיץ, שאני וגיא הראל נכחנו בה, עזרה לנו המון. פגשנו אנשים, דיברנו איתם פנים אל פנים ובסופו של דבר זה עזר לנו להשיג מה שרצינו".

מה חלוקת התפקידים בינך לבין גיא הראל והמאמן אורן עמיאל?
"השנה הרגשתי יותר מעורב מבדרך כלל, אבל אין שום החלטה שקיבלתי בלי הצוות המקצועי ובלי גיא. אנחנו מסכימים על דברים ביחד, אני חושב שזו הדרך. לא צריכה להיות פה קבוצה שתואמת רק את הרצונות שלי, אני חלק מהתהליך. המאמן צריך להרגיש בנוח בקבוצה".

במה זה בא לידי ביטוי שאתה יותר מעורב?
"זה מתבטא בכמה תחומים. ברמת הקשר עם הסוכנים, בהכרה ובשליטה של השוק, ביכולת של לשבת עם הצוות המקצועי, לדבר ולהבין את סדר העבודה. אלו דברים שקורים עם הזמן".

חלק מהדברים שקרו בעונה שעברה לא היו בשליטתכם, אבל בכל זאת, מה למדתם ממנה?
"העונה שעברה היתה מגוונת מכל הבחינות, קרו דברים שאתה לא יכול לדמיין שיקרו, והכל במקביל - פציעות, קורונה, טילים על ירושלים. אבל עדיין, אי אפשר לברוח משום אחריות, גם אנחנו עשינו לא מעט טעויות בשנה שעברה, בקבלת ההחלטות ובבניית הסגל. זה חלק מהעניין ומהתפקיד, לחשוב איך אפשר לעשות דברים באופן יותר טוב. אם התהליך והדרך נכונים, הם תמיד מנצחים".

הלפרין. "עשינו לא מעט טעויות בעונה שעברה" (אלן שיבר)
הלפרין. "עשינו לא מעט טעויות בעונה שעברה" (אלן שיבר)

"לא דיברתי עם מישהו שאמר דברים לא טובים על אורן עמיאל"
בעידן עודד קטש, להפועל ירושלים היתה פילוסופיית כדורסל מאוד ברורה. העונה השרביט ניתן לאורן עמיאל, שמגיע אחרי שנים יפות בנימבורק, אבל עדיין טעון הוכחה ברמת הליגה בישראל. "תשאל את כל מי שאתה רוצה בארץ, רק בודדים יגידו שהם לא אוהבים את אורן", מספר הלפרין. "לא נתקלתי במישהו שלא אמר עליו דברים טובים. הלחץ פה שונה מנימבורק, זה ברור, והוא יצטרך לעשות התאמות. אורן הוא מאמן שאנחנו מאוד מאמינים בו, אנחנו פה בשביל לעזור לו".

כמה שונה יהיה הסגנון של הפועל ירושלים, בהשוואה לתקופה של קטש?
"אין ספק שזה לא ייראה אותו דבר מבחינת המשחק. אורן מגיע עם רצונות ומחשבות משלו, על פי דברים שהוא מאמין בהם. אני בטוח שנראה קבוצה מאוד אנרגטית, מאוד אינטסיבית, זה אחד הדברים ששמנו עליהם את הדגש הגדול ביותר בקיץ הזה. צריך לתת לדברים לקרות בדרך ובזמן שלהם, וצריך לגרום לזה שה-DNA שאורן מאמין בו - משחק מהיר ואינטנסיבי בשני צידי המגרש - אכן ייצא לפועל".

מה גרם לכם להחתים את אנתוני בנט?
"פנה אלינו הסוכן שלו, אמר שהוא מאוד מאמין בו וביכולת שלו לשחק ברמות הגבוהות. עשינו את הבדיקות שלנו וזה פשוט קרה. קיבלנו המון ביטחון גם מאנתוני בעצמו, וזה התבטא בהסכם איתו. הוא בא להוכיח שהוא מסוגל להתחרות, אסור לשכוח שאנחנו לוקחים שחקן שיש בו משהו, אחד שהיה בחירה ראשונה בדראפט".

גם ת'ון מייקר הוא סוג של הימור
"נכון. להביא שחקן בגיל שלו, עם העבר שלו ועם העובדה שהוא לא שיחק באירופה - אנחנו יודעים שיש פה סימני שאלה. צריך לעזור לו עצמו לעשות את ההתאמות לכדורסל האירופי. חיפשנו בעמדה הזו שחקן עם נוכחות הגנתית, שירוץ את המגרש ויידע לסיים באיזור הטבעת. ברור שלהחתים שחקן כמוהו זה שונה מאשר להחתים שחקן שהיה 10 שנים בליגה בכירה באירופה, אין לי ספק שאורן יידע לחבר אותו כמה שיותר מהר לכדורסל שלנו".

אתה מרוצה מהסגל הישראלי?
"כן, מאוד. בהינתן השוק הקיים אני מאוד שמח עם החתמות הישראלים שלנו, כולם פה יודעים את התפקיד שלהם. מעבר לאדם אריאל, איתי שגב, ווילי וורקמן ועמית גרשון, יש לנו את יובל שניידרמן ואילון ששון שאנחנו רוצים לדחוף לאט לאט. אבל הישראלים הבכירים שלנו הם חבר'ה שעברו דברים בקריירה, אני מרגיש שאפשר לצאת איתם למלחמה".

מייקר. חידה (Getty)
מייקר. חידה (Getty)