חיכתה להזדמנות: הסיפור מאחורי מסע הרכש של הפועל ירושלים

חוסר ההתפשרות של אורן עמיאל, הוויתר של ת'ון מייקר, הקשר בין הסנטר לאנתוני בנט והסיוע של פלדין בעסקת קילפטריק. האדומים סומנו כאכזבת הקיץ, אך שינו את פניהם תוך שעות ספורות

עמרי מנהיים
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

גם האוהדים הוותיקים ביותר של הפועל ירושלים יסכימו שאמש (רביעי) היה יום די חסר תקדים עבור המועדון. אחרי קיץ איטי יחסית, בתוך שעות ספורות האדומים הודיעו על שלוש החתמות חדשות, וכל שם - בצבע. בזו אחר זה, ירושלים חשפה את ה"welcome" לת'ון מייקר, שון קילפטריק ואנתוני בנט - ובין לילה הפכה מקבוצה שלא ברור איך תיראה, לכזו שמסתמנת שחזקה במיוחד.

העיתוי, שלוש החתמות ביום אחד, לא היה מקרי. כלומר, בירושלים לא תכננו את זה מראש, זו פשוט היתה תולדה של התזוזות בשוק. אורן עמיאל החליט שהוא לא "יתפשר" על אף שחקן, בזמן שבירושלים ידעו שהם מכוונים לחבר'ה שמתנדנדים בין ה-NBA לאירופה, ולכן המתינו.

במהלך החודש האחרון לא מעט שמות איכותיים הגיעו לשולחן העבודה של אורן עמיאל, גיא הראל ויותם הלפרין (לאו דווקא של שחקנים שהשתתפו בליגת הקיץ), אבל השלושה החליטו שאם כבר הם הגיעו לשלב הזה של הקיץ עם שני זרים חתומים בלבד - הם יחכו לשחקנים הטובים ביותר במסגרת התקציבית.

ובימים האחרונים, שהיו עמוסים מאוד עבור המשולש הראל-עמיאל-הלפרין, אכן יצאו לשוק הרבה שחקנים טובים שלא קיבלו את החוזה שרצו בליגה הטובה בעולם. וכך, בתוך ימים בודדים ירושלים עברה ממצב של מצוקת שחקנים מסוימת למצב שבו היא יכולה להרשות לעצמה לבחור. רוברט פרנקס, לדוגמה, היה גבוה ברשימות של אנשי ירושלים, אלא שכאמור, בימים האחרונים, נפתחו אפשרויות טובות יותר.

אחת מהן היתה ת'ון מייקר, שחקן שרק לפני חמש שנים נבחר במקום ה-10 בדראפט ה-NBA ומאז רשם 279 הופעות. מייקר המתין להצעות מהליגה הטובה בעולם, וכשאלו בוששו להגיע, הוא החליט בשבוע שעבר לצאת לראשונה בקריירה מחוץ לארצות הברית, מבלי לנסות אפילו לשחק בליגת הפיתוח. ההתלבטות של הסנטר שנולד בדרום סודאן היתה בין ההצעה של ירושלים לבין הצעות מהשוק האוסטרלי - ובסופו של דבר הוא החליט להגיע לבירת ישראל, ויהיה גם הזר בעל השכר הגבוה ביותר.

מייקר. העדיף את הבירה על אוסטרליה (Getty images)
מייקר. העדיף את הבירה על אוסטרליה (Getty images)

הסיפור של אנתוני בנט מסקרן לא פחות. הסנטר שנבחר ראשון בדראפט 2013 אמור היה להיות במקום אחר לגמרי מבחינת הקריירה, אבל מצא את עצמו דווקא בירושלים אחרי שאיכזב בענק ב-NBA. אז למה הוא הגיע לארנה? הסוכן האמריקאי של מייקר, מייק ג'ורג', מייצג גם את בנט. הוא אהב את ההתנהלות של ירושלים במו"מ מול מייקר וחשב שהסיטואציה יכולה להתאים.

ג'ורג' הציע לירושלים לשקול לקחת את בנט. הוא טען שהשכר או העסקה לא מעניינים אותו בשלב הזה, הוא רק רוצה שהשחקן יקבל הזדמנות הוגנת להוכיח את עצמו, במקום ובסיטואציה שעשויים להיות אידיאליים. ג'ורג' ביקש שבנט יגיע להוכיח את עצמו, וסעיף היציאה באוקטובר היה למעשה יוזמה מהצד שלהם.

בירושלים השתכנעו לקחת את בנט, שכן גיא הראל והלפרין אוהבים שחקנים שמגיעים רעבים, כשיש להם מה להוכיח. בנט הרי לא בא בשביל הכסף, הוא בא כדי להראות שהוא עדיין שחקן כדורסל טוב, כזה שגרם לקליבלנד לקחת אותו במקום הראשון בדראפט שבו נבחר בין היתר יאניס אנטטוקומפו. גם בשיחות עם אנשי הפועל ירושלים, בנט הראה רצון אמיתי להגיע ולהוכיח את עצמו - ובירושלים החליטו לקחת את ההימור. בנט מגיע בשכר זול יחסית, ובמקרה שבאמת לא יהיה מספיק טוב, ירושלים תוכל לממש את אותו סעיף.

בנט. מגיע רעב (getty inages)
בנט. מגיע רעב (getty inages)

שון קילפטריק הוא סיפור קצת אחר ממייקר ובנט. הוא לא אחד שחיכה לחוזה NBA או צריך להוכיח משהו למישהו. למען האמת, גראן קנאריה - בה שיחק בחצי העונה הקודמת וקלע 11.9 נקודות למשחק - רצתה להמשיך איתו וגם הציעה לו כסף טוב, אלא שמסיבות אישיות הוא לא חתם על חוזה חדש.

הגארד, ששיחק לפני שנתיים בפנאתינייקוס, הגיע לסוף חודש אוגוסט בלי קבוצה משום שעד לפני 10 ימים לא יכול היה להתחייב לאף קבוצה בשל אותן סיבות אישיות. ההצעה מירושלים הגיעה, ומי שעזר לסגור עניין היה חברו הטוב ג'יימס פלדין, שהמליץ בחום על המועדון בו שיחק במשך שנתיים. לאחר שדיבר עם מספר שחקנים נוספים, החליט לקחת את ההצעה ולחבור שוב למייקר, איתו שיחק במילווקי, ולבנט, איתו שיחק בברוקלין.

בשורה התחתונה, זה היה חתיכת יום עבור ירושלים, שבתוך שעות ספורות הצליחה להחתים שחקנים ברמה גבוהה מאוד. ברמת המאקרו, לירושלים ברור שגם בכל הנוגע ליחסי ציבור, זה מהלך שיכול להתברר כבינגו: החתמה של שחקנים כמו מייקר ובנט תביא להתעניינות גדולה מאירופה ואפילו מה-NBA, וייתכן שבעתיד - שחקנים איכותיים בפרופיל דומה, שיתנדנדו בין ה-NBA לליגות באירופה, ירצו להגיע.

קילפטריק. פלדין המליץ (getty Images)
קילפטריק. פלדין המליץ (getty Images)