ללמוד ממנה: ההשראה שאפשר לקבל מסמברג

ההתגברות על השנה הקשה והקרב האחרון כמשל. גאווה ישראלית

ארד ירושלמי
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

האמת, במקום מסוים אפשר להגיד שהכתובת הייתה על הקיר. בזמן שכולם מתרכזים בנציגים ובנציגות שלנו בג'ודו, בשייט, בהתעמלות ובשחייה, היו לא מעט ספורטאים/יות שצמחו משום מקום והפכו לשם דבר בענף שלהם. אבישג סמברג היא בדיוק אחת כזאת. לוחמת הטקוואנדו בת ה-19 הצטרפה היום (שבת) לשורה קצרה מאוד של ישראלים שזכו במדליות אולימפיות, עם הניצחון האדיר בקרב על הארד בטוקיו 2020.

אחת הספורטאיות הכי צעירות במשלחת העצומה של ישראל למשחקים בבירת יפן הפכה לצעירה אי פעם מארץ הקודש שעולה על הפודיום. היא במקור מגדרה והתחילה כבר בגיל 6 להתאמן, ומי היה מאמין שזה יוביל להישג כל כך גדול בשלב כזה מוקדם של הקריירה? האמת, עמוק בפנים היא עצמה האמינה. הפרשי הגיל בינה לבין שאר המתחרות לא עניינו אותה, חוסר הניסיון לא היה על הפרק בכלל. היא ידעה שהיא יכולה ללכת רחוק. למעשה, בראיון לערוץ הספורט אמרה סמברג: "אני רואה את עצמי על הפודיום בפאריס 2024". זה קרה יותר מוקדם ממה שחשבה.

לטוקיו היא הגיעה כשהיא מחזיקה בתואר אלופת אירופה לשנת 2020, אחרי שנה קשה במיוחד שהכתה את כל העולם. התפשטות נגיף הקורונה השפיעה על עולם הספורט ככלל ועל ספורטאים רבים אינדיווידואלית, אבל הלוחמת הישראלית המצוינת שמה בצד את הסחות הדעת וניצלה את השנה הזאת כדי להגיע הכי מוכנה שאפשר לבמה המרכזית. בשנה הזאת היא אף התגייסה לצה"ל וגם נדבקה בנגיף, אבל הכריזה בעצמה כי זו הייתה שנה טובה עבורה: "ניתבתי את האתגרים למקומות טובים", היא אמרה.

אבישג סמברג. נלחמה כמו לביאה (GETTY)
אבישג סמברג. נלחמה כמו לביאה (GETTY)

ואיזה יום תחרויות מעולה היה לה. היא הייתה מבין שתי היחידות בקטגוריית המשקל שלה (עד 49 ק"ג) שנאלצו להתחרות בשלב מוקדם יותר, בעוד האחרות העפילו אוטומטית, והביסה את היריבה שלה בקרב הזה בלי למצמץ. לאחר מכן, פגשה את אלופת העולם והפסידה, אבל זה לא מנע ממנה מלהתרכז במטרה הכי חשובה - להגיע לפודיום ולספק גאווה עצומה לכל עם ישראל.

והקרב על הארד? שם הייתה הזדמנות שכל הלגלגנים והאנשים שאינם מעריכים את העבודה הקשה של אותם ספורטאים אולימפיים לצאת החוצה בהצהרות: "עוד אכזבה במאני טיים תוצאת ישראל", ולהגיד שאותיות ה-ISR שוב הכבידו על הנציג/ה. ההזדמנות המדוברת הגיעה כמובן כאשר סמברג איבדה יתרון גבוה ואפשרה ליריבה הטורקית (העדיפה ממנה בדירוג) להפוך את התוצאה. אבל זה לא קרה. למה? כי הישראלית נתנה פייט שצריך לספק השראה לכל ספורטאי צעיר או ספורטאית צעירה. הקרב המותח נמשך, והבעיטות של הישראלית פגעו בול במטרה, וזה הסתיים עם מתכת מנצנצת על הצוואר. תענוג.

גאווה ישראלית ענקית (צילום: עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל)
גאווה ישראלית ענקית (צילום: עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל)