פצצה מתקתקת: המיאוס של וואקמה בב"ש

העזיבה הצפויה של טוני וואקמה היא מכה מקצועית להפועל ב"ש, אבל לא אבידה גדולה בחדר ההלבשה. ההתבודדות, ההתנהגות הילדותית והרצון להתקדם גרמו לתחושת מיאוס של שני הצדדים. האם אחרי כל הקשיים שהאלופה צלחה, הפרידה מהניגרי תוביל למשבר?

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

8 ביולי, 2018 היה היום בו הבינו בהפועל ב"ש שטוני וואקמה מחפש את האתגר הבא. באותו יום ז'וליאן סטו חתם, אבל כמה שעות לפני כן, ביקש הכוכב הניגרי של האלופה לשוחח עם אסי רחמים, ובמשרדו, בזמן שחלק מהשחקנים ועובדי המועדון נמצאים בקרבת מקום, התנהלה שיחה בה עלו הטונים.

"אם אתם לא רוצים להעלות לי את השכר, אז אני לא אשאר פה. כל שחקן רוצה להתקדם כלכלית וכך גם אני. לא יכול להיות ששכר הנטו שלי יירד, גם אם אני כמה שנים בישראל והמס עליי הוא שונה ולא של זר. אני לא אשאר במקום בו אני לא מאושר", זעם וואקמה. רחמים, איש רגוע בדרך כלל, איבד לרגע משלוותו והעמיד את הניגרי במקום בטון גבוה משלו. בב"ש אישרו את השיחה הזו ונראה כי בתאריך הזה הם הבינו שהסיכוי שוואקמה ימשיך אינו גבוה ומדובר בשאלה של זמן.

"הוא אחד הזרים הכי גדולים שנחתו פה. אין ספק בכלל", קובע גורם במועדון, אבל מוסיף גם באותה נשימה, "טוני הוא כמו ילד קטן, כל הזמן יש התעסקות סביבו במישור המנטלי".

השיחה המתוחה עם רחמים גרמה לב"ש להבין - וואקמה מחפש את האתגר הבא (אלן שיבר)
השיחה המתוחה עם רחמים גרמה לב"ש להבין - וואקמה מחפש את האתגר הבא (אלן שיבר)

וואקמה לא נחשב לשחקן הכי מקובל בחדר ההלבשה של ב"ש. הוא מכבד ומקבל כבוד בחזרה, אבל לא תראו אותו מסתובב עם שחקנים אחרי האימון או דומיננטי בחדר ההלבשה. במחנות האימונים, בחדר ההלבשה, בווסרמיל ובטרנר הוא בעיקר ליד ג'ון אוגו והשניים גם נוהגים לצאת ולבלות ביחד. בעוד חלק מהשחקנים מעידים עליו שהוא שחצן ומתנשא, החלק האחר בוחר להסתכל על זה אחרת: "הוא טיפוס שונה. בקושי אומר בוקר טוב וגם כשהוא מדבר מאוד קשה להבין את האנגלית שלו", אומר אחד משחקני ב"ש, "הוא לא בן אדם נעים אבל זה האיש. מתעסק בעצמו, בא לאימון, מסיים והולך הביתה".

אותם שחקנים שדיברו שלא לייחוס מספרים כי אוגו, בניגוד גמור לוואקמה, הרבה יותר מעורב. גם בחדר ההלבשה ובשיחות המוטיבציה אם צריך, וגם ברשתות החברתיות. בפעם האחרונה שוואקמה ערך צ'ט לייב, עשרות אוהדים וביניהם גם עיתונאים שאלו אותו שאלות, אבל הוא בחר שלא לענות. דובר המועדון, גיל לבנוני, לא מאפשר לו להתראיין וגם בחגיגות האליפות בעונה שעברה, כשלבנוני אישר לכולם לדבר, וואקמה היה היחיד שהעדיף שלא לגשת למיקרופונים.

היחס המועדף לניגרי התבטא רק לאחרונה כשהשחקן לא עלה לטיסה שארגן עבורו מנהל הקבוצה, אביתר אילוז, ומבלי להודיע. בעוד בן ביטון הושעה ונקנס אחרי שבילה בליל ההפסד לק"ש בגביע, במועדון בחרו שלא להעניש את וואקמה, שמאוחר יותר שוב התעכב בחזרתו אחרי שטען לבעיות בבית. "כל שנה הוא מאחר ולא עושים לו כלום. רק מעלים לו את השכר", אמרו במועדון. לאחר מכן טען וואקמה שהוא פצוע בקרסול, פציעה אותה הגדירו בב"ש "פציעה בשריר החשק" אחרי שמומחים אורתופדיים בדקו את השחקן ולא מצאו סיבה לכאב אותו הוא חש.

אוגו מעורב מאוד בקבוצה, וואקמה הוא עוף מוזר (אלן שיבר)
אוגו מעורב מאוד בקבוצה, וואקמה הוא עוף מוזר (אלן שיבר)

מאז הגיע מהפועל רעננה, אלונה ברקת פתחה לו לא פעם את החוזה. בפעם האחרונה היא גרמה לו להישאר בארץ ולהתחרות על אליפות שלישית ברציפות בתמורה למענק של 100 אלף יורו והבטחה ממנו כי לא ייצא לסין, שם הוצע לו סכום של מיליון יורו, פחות או יותר מה שמוצע לו בטרבזונספור, לשם יצא בשישי להתרשמות.

חברו הטוב דלה איינוגבה בטוח כי ב"ש תיפגע, אבל גם מבין את הרצון של טוני להתקדם: "טוני הוא אחד שיידע לתת כבוד למי שמכבד אותו והמבין יבין. טוני אדם מדהים שמקשיב לעצמו ובעיקר לחברים שלו מניגריה. אי אפשר לדעת מה עובר לו בראש, אבל אין כדורגלן שלא רוצה להתקדם מקצועית וכלכלית וזו הצעה שיכולה לסדר אותו עוד יותר בחיים. השמיים הם הגבול בשבילו כי גם בטורקיה הוא יכול להיות השחקן הכי טוב, ולא רק בישראל".

וואקמה המריא עם הסוכנת ויקי ואקנין, שהייתה זו שסידרה לב"ש את עדן בן בסט. ברקת חיפשה פיתרון לוואקמה ואחרי שחלום ליגת האלופות נגמר, היה ברור שהבעלים תנסה למכור את הניגרי לפני הקיץ הבא, אז יהפוך לשחקן חופשי ויוכל לעזוב בחינם.

"כל שנה הוא מאחר ולא עושים לו כלום, רק מעלים לו את השכר" (אלן שיבר)
"כל שנה הוא מאחר ולא עושים לו כלום, רק מעלים לו את השכר" (אלן שיבר)
עוד בעונה שעברה הרגישו במועדון שוואקמה, מעבר לפציעה שהטרידה אותו בקרסול, הגיע לתחושת מיאוס. קשה היה לא למצוא אותו עם אוזניות או מתעסק בטלפון, עוד דבר שמעיד על האופי שלו ועל היותו 'עוף מוזר' בחדר ההלבשה. במשחקים הוא נתן את כל כולו, באימונים זה היה שונה כמו שמעידים השחקנים: "יום אחד הוא בא עם חשק ויום אחד לא. בדרך כלל נתנו לו כבוד ולא שיחקו איתו חזק. חוץ מזה שהוא לא התאמץ יותר מדי באימונים". מאמני הכושר והפיזיולוג של המועדון הופתעו בכל פעם מחדש, כשבבדיקות המשקל והאחוזי השומן הוא היה בין הטובים. "אין לו כמעט שומן. הוא בנוי נדיר", סיפרו בקבוצה והשחקנים הוסיפו: "אי אפשר להוציא לו כדור מהרגל. כשאתה מנסה בכוח בכלל הוא נלחם איתך ואז עוד יותר אין לך סיכוי".

לעלייה למגרש הוא תמיד יגיע אחרון. קלף שהוא מחזיק אצלו ובו תפילה זה הדבר האחרון שהוא עושה לפני שריקת השופט. וואקמה אדם מאוד מאמין ונוהג לומר שאלוהים הוא זה שמוביל אותו בקריירה.

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, הניגרי יחתום בטורקיה לשלוש עונות, בהן ירוויח כ-3 מיליון יורו נטו. העובדה שטרזבונספור סיימה את העונה שעברה במקום החמישי ובסגל שלה משחק קשר נבחרת ניגריה, אוגני אונאזי, בעל עבר עשיר בלאציו, תקל על שחקן ב"ש את ההתאקלמות.

ברקת תצטרך להחליט עכשיו מה היא עושה. עזיבת הניגרי תהווה מכה גדולה לאלופה. הבעיה של הבעלים היא שכרגע איזי שרצקי לא מוכן לשחרר בקלות את נייג'ל האסלביינק וגרוע מכך, הסגל של האלופה עמוק מדי, מכיל בתוכו לא מעט שחקנים ממורמרים שחייבים לעזוב ואם הקבוצה לא תגיע לשלב הבתים של הליגה האירופית, יידרש מאלונה להביא מהבית מיליונים.

בשלוש העונות האחרונות, ברק בכר וב"ש עברו בהצלחה רבה קשיים שאולי היו מרסקים קבוצות אחרות. פרשת ברדה, השעיית צדק וסיפור מאור בוזגלו היו רק חלק מהמכות שנפלו על המועדון. עכשיו השאלה היא אם עזיבתו הצפויה של וואקמה תגרום למשבר של ממש, או רק עוד פנצ'ר אחד בגלגל של קטר, שכבר שלוש שנים מוכיח שהוא הטוב ביותר בישראל.
האם זה הרגע בו הפועל ב"ש תיכנס למשבר? (אלן שיבר)
האם זה הרגע בו הפועל ב"ש תיכנס למשבר? (אלן שיבר)
הוסף תגובה