רשמי: חוסה רודריגס שוחרר ממכבי ת"א

תקופת ההשאלה של הקשר הסתיימה. קרויף: "אולי אשוב"

דור בלך
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

חוסה רודריגס שוחרר ממכבי תל אביב. הצהובים הודיעו היום (רביעי) כי תקופת השאלתו של הקשר הסתיימה והוא קיבל את רשות המועדון לחזוק לארצו ולתמוך באשתו הכורעת ללדת. "חוסה הוא שחקן צעיר ומבטיח עם פוטנציאל רב שלבטח היה עוזר לנו יותר אלמלא הפציעה ממנה סבל באמצע העונה. אנו רוצים להודות לחוסה על תרומתו למכבי, לאחל לו בהצלחה בעתיד ולברך אותו לקראת הרחבת המשפחה בקרוב", אמר המנכ"ל בן מנספורד.

על אף העובדה שהעונה הזו, כמו שתי הקודמות, מסתיימת באכזבה מקצועית, נראה כי האווירה במכבי תל אביב טובה מאוד לקראת סיום עידן ג'ורדי קרויף. כשהמאמן הגיע למסיבת העיתונאים האחרונה במשחק בית, הגיעו כל חברי הצוות המקצועי כדי להאזין לדבריו. דני פויאטוס, קרלוס גרסיה, דומינגו מרין וחואן טוריחו הגיעו חמושים בבקבוקי מים על מנת להיפרד מהמאמן במקלחת קרה בסיום, אבל פעם נוספת הוא יצא וידו על העליונה כשניצל את הגעתו של ברק יצחקי והתחמק מהשטיפה מול המצלמות.

"התכנון המקורי שלי היה להגיע למכבי ת"א לשנתיים או שלוש ואז לשתדרג ולעבור למקום אחר", חזר קרויף שש שנים אחורה. "היו לי את ההזדמנויות לעזוב ולהשתדרג, אבל נשארתי מתוך נאמנות למיץ' גולדהאר שהרגשתי שאני חייב לו ומתוך נאמנות למערכת, וגם כי נהנתי. זכיתי פה לכבוד בכל מקום, מכל שחקן יריב שפגשתי, זכיתי לכבוד ברחוב מאנשים ואני חייב להודות שההרגשה הזו מדהימה".

"אני אוהב את תל אביב, אוהב את המנטליות של 'חיה ותן לחיות', את הרוח הליברלית", פירט מה גרם לו להישאר פה פי שלוש מהתכנון המקורי. "הרגשתי מאוד בנוח. היה לי קשה להיות רחוק מהילדים שלי ולא להיות קרוב לאבא שלי בשנים האחרונות לחייו, אבל אלו החיים בכדורגל".

"כשהגעתי רציתי שיזכרו אותי כמישהו שעשה יותר דברים חיוביים משליליים ואני חושב שהצלחתי לעשות את זה", סיכם קרויף את הקדנציה. "כן, עשיתי גם טעויות, תמיד שמקבלים החלטות עושים טעויות. בסך הכל אני מאוד גאה ושמח על השש שנים האחרונות האלה, וזה הרבה יותר שנים ממה שציפתי להיות פה".

"אני לא סוגר את הדלת למכבי ת"א, זה מקום שנהנתי בו ולמקום כזה לא סוגרים את הדלת", הבהיר. "אבל אנחנו הולכים כעת למסלולים נפרדים, אולי ניפגש שוב, אי אפשר אף פעם לדעת".

"אולי עוד ניפגש" (אלן שיבר)
"אולי עוד ניפגש" (אלן שיבר)

לא רק מג'ורדי קרויף נפרדו אמש, אלא גם מברק יצחקי ששיחק את משחקו האחרון בקריירה, ויצטרף החל מהבוקר לצוות הניהולי-מקצועי של המועדון. "כשפגשתי את ברק לפני שש שנים הוא היה מורד. לא היה קל להתמודד איתו", נזכר קרויף גם בתחילת הדרך עם מי שהפך לאחד השחקנים החביבים עליו. "הייתה החלטה קשה לשלוח אותו לקפריסין, כי הוא שחקן מוכשר, מיוחד וסופר כריזמטי, אבל הוא היה צריך לעזוב באותו רגע. תמיד המשכתי לעקוב אחריו כי ידעתי שהוא שחקן מיוחד. הייתי מפתיע אותו באימונים שם, עולה לדשא להגיד שלום לרוני לוי והוא היה בשוק שאני שם. הוא המיר את הכעס שהרגיש למוטיבציה, וחזר בעונה שלאחר מכן נחוש ומבין מה הוא צריך לעשות כדי להצליח. במבט לאחור הוא יודע שזה היה לטובה. ההחלטה להיפרד ממנו אז לא הייתה אישית כי לא הכרתי אותו".

"בתחילת השנה עשינו הסכם בינינו שאני צריך אותו לא רק על המגרש אלא גם מחוצה לו, הוא מנהיג כריזמטי בחדר ההלבשה", קפץ קרויף חמש שנים קדימה בהיכרות. "הוא שיחק השנה פחות ממה שמגיע לו, אבל הוא נלחם, תמך בי וניסה לעזור לי להיות מאמן טוב יותר. הוא היה נאמן כמו חייל מההתחלה ועד הסוף, כולל ההתחלה הקשה שנפרדנו ממנו. זה עזר לו, פתח לו את העיניים ואני גאה לראות אותו היום. קשה לפרוש מכדורגל".

"אני גאה לראות את שחקני העבר שלנו משתלבים במערכת - את יואב זיו, את קרלוס גרסיה, ועכשיו את ברק. זה מדהים וממלא אותי גאווה, אני שמח שהבעלים מקבל החלטות כאלה כי אף אחד לא מכיר את המועדון טוב יותר ממי שנהנה וסבל בו מבפנים. לזכותו של ברק יאמר שהוא כנראה השחקן היחיד שלא הצלחתי אף פעם לערבב או לשטות בו. הוא תמיד ראה מאיזו זווית אני בא. אני אוהב את זה. אני מעריך אנשים חכמים והוא מאוד חכם".

"בהתחלה, לא היה קל להתמודד עם יצחקי" (אלן שיבר)
"בהתחלה, לא היה קל להתמודד עם יצחקי" (אלן שיבר)

יצחקי עצמו הודה שארשת הפנים הנונשלנטית שעטה שלשום, עם הודעת הפרישה, הייתה הצגה. "ניסיתי להיות קול ולעצור את הדמעות, אבל כשהגעתי הביתה וקיבלתי את כל ההודעות משחקנים ששיחקו איתי חברים משפחה ואוהדים, לא הפסקתי לבכות. כיף כל כך שיש אנשים שזוכרים את הדברים הטובים שעשיתי ואני גאה לשבת פה".

"ברגע שמיץ' וג'ק אנגלידיס הגיעו לארץ ישבתי איתם יחד עם בן מנספורד אמרתי את מה שיש לי והקשבתי למה שהיה להם להגיד, ואז נפל לי האסימון של מה שאני רוצה לעשות. אני מאוד שמח שהם נותנים בי אמון כי זה לא פשוט, אני רק בתחילת הדרך וזה משהו שאני אצטרך לבנות אני מקווה ללמוד כמה שיותר תוך כדי תנועה. לאורך השנים למדתי המון מג'ורדי ואני מקווה לעשות את זה על הצד הטוב ביותר".

קרויף לא השפיע רק על יצחקי, אלא על מכבי ת"א כולה וגם החלוץ הפורש מבין זאת. "אין ספק שהוא שינה את המועדון שינוי משמועתי. ראו את התוצאות משתנות בשלוש השנים הראשונות. הוא עשה סדר בתוך הבלגאן והשאיר פה מועדון שהוא שינה מקצה לקצה וצריך לזכור את כל הדברים הטובים שהוא עשה. הוא בנה פה מועדון עם כל הצוות שהוא בנה פה. מכבי זה מועדון ענק והניהול שלו הפך להיות מקצועני לכל דבר".

ולמרות זאת, כבר שלוש שנים שמכבי לא מצליחה לזכות בתואר משמעותי, ויצחקי יודע שכעת גם עליו מוטלת המשימה לשנות זאת. "צריך להתחיל לעבוד, מתחילים ממחר. בוא ניראה איך זה יהיה. זה משהו חדש וצריך לבנות פה צוות חדש, אבל יש מי שעושה את זה כבר. התחילו לעבוד לפני חודשיים וכמו שאתם יודעים מדברים עם מאמנים כבר, אני בטוח שמאחורי הקלעים מדברים עם אנשים להפוך את מכבי למישהי שתיקח את התואר ולא רק תיאבק עליו".

מכבי ת"א העניקה מזכרת נחמדה לקרויף ויצחקי (אלן שיבר)
מכבי ת"א העניקה מזכרת נחמדה לקרויף ויצחקי (אלן שיבר)

"היו חסרים לנו כמה דברים במהלך העונה והראיה לכך היא שלא זכינו באליפות", סיכם יצחקי את העונה האחרונה שלו כשחקן. "היינו שם חזרנו לשם ואיבדנו אותו ושוב חזרנו ושוב איבדנו, ברגע האמת לא הראינו שאנו ראויים לקחת את האליפות. חבל, אבל מבחינתי זו היסטוריה ומסתכלים קדימה".

קדימה אומר גם רכש של שחקנים ישראלים בכירים, שמשיכתם למועדון יהיה התפקיד המרכזי של יצחקי, לפחות בתחילת הדרך. "במהלך השנים שיחקתי עם לא מעט שחקנים ויש לי הרבה חברים בכל הקבוצות, אם אצטרך להיפגש עם שחקן ולדבר איתו אעשה את זה. אני אנסה להביא למכבי ת"א את הטובים ביותר זו זכות לכל שחקן ללבוש את המדים האלו, שחקנים יצטרכו לעשות הרבה כדי להגיע לפה כי זו מכבי ת"א".

ויש גם את היריבה הגדולה מהדרום שצמחה מתחת לאף וחוגגת כבר אליפות שלישות ברציפות. "אני חושב שמההגעה של אלונה ברקת, הם עשו דרך יפה וכל הכבוד להם. אי אפשר לזלזל בשלוש השנים האחרונות בהם הם זכו באליפות שנה אחר שנה והגיע הזמן להחזיר אותה אלינו".

"אני מדבר עם מאור מליקסון לא מעט. אנחנו חברים מנבחרת הנוער והצעירה ועוד ששיחקנו יחד בבית"ר, אין ספק שמה שהוא עשה בב"ש היה שם ברגעים הקשים גם בליגה השנייה משם העלה אותה", התייחס יצחקי לכוכב הגדול של ב"ש. "הוא זכה בצדק בכל המחמאות שהוא מקבל, מבחינתי גם העונה הוא שחקן העונה כמו בשנים הקודמות מקווה שגם בשנים הבאות נהנה ממנו כמו בשנים הקדומות כי הוא עושה את זה בצורה הכי טובה שיש".

אך עם כל הכבוד למליקסון, כאיש מכבי תל אביב יצחקי לא שוכח את ערן זהבי. "מה שהוא עושה זה דבר מדהים, ערן זה לא רק השערים שהוא מבקיע אלא גם כבנאדם. מה שיפה אצל ערן שאחרי שלושער שהוא כבש הוא מגיע למחרת לאימון ונתון עבודה כאילו עכשיו הוא עלה מהנוער, קשה לתאר את זה הרצון והעבודה זה כמו מה שכריסטיאנו רונאלדו עושה. זהבי תמיד רוצה לעבוד ולהתקדם ולהגיע לפסגות חדשות, אני פשוט מעריץ אותו על כך. הייתי מחזיר אותו למכבי ת"א גם בתור בעלים".

סיומו של עידן (אלן שיבר)
סיומו של עידן (אלן שיבר)
הוסף תגובה