אלי טביב רוכש את בית"ר דרך עמותת האוהדים: "אני הבעלים"

אחרי שהמגעים עם גאידמק נקלעו למבוי סתום, איש העסקים ינצל סעיף לפיו העמותה יכולה להביא קונה עד ה-31 באוגוסט. טביב סיכם עם האוהדים כי הוא יחזיק ב-75 אחוז מהקבוצה, בעוד העמותה תמשיך להחזיק ב-25 אחוזי שליטה

מוטי פשכצקי
א א א א (שנה גודל)
"אני הבעלים". טביב (קובי אליהו, וואלה!)
"אני הבעלים". טביב (קובי אליהו, וואלה!)
תחילת כתבה

תפנית דרמטית בסוגיית רכישת בית"ר ירושלים. אחרי שהמגעים עם ארקדי גאידמק לא הבשילו בסופו של דבר לכדי עסקה, אלי טביב נכנס מהדלת האחורית, הגיע להסכם עם עמותת האוהדים והצהיר: "אני הבעלים". טביב ניצל סעיף שנחתם בין העמותה לבין גאידמק, לפיו האוהדים יכולים להביא משקיע שייקח על עצמו את כל החובות וירכוש את הקבוצה.

אותו סעיף בהסכם בין העמותה לגאידמק מתיר לאוהדים להשיג רוכש עד ה-31 באוגוסט, כך שעל פי ההסכם החדש עם טביב, הוא יחזיק ב-75 אחוזים מבית"ר בעוד העמותה תמשיך להחזיק ב-25 אחוזי שליטה. המהלך נרקם במהלך הבוקר, לאחר שאנשי טביב העלו חשש לפיו מקורבים לגאידמק לוחצים עליו להישאר הבעלים או להעביר את בית"ר לרוכש אחר. אנשיו של טביב הבינו שעסקה מול גאידמק לא יכטלה לצאת לפועל, ופעלו במהירות. מדובר היה במצב שבו מי ששולף ראשון מנצח - אם גאידמק היה מודיע שהוא מצא רוכש חדש, האופציה של רכישה דרך העמותה לא היתה כלל רלוונטית.

בבית"ר ירושלים קיבלו את ההודעה בהלם. אף אחד בקבוצה לא ציפה שטביב ינצל במפתיע את אותה האופציה בהסכם עם העמותה. בבית"ר מתעקשים כי על פי הסעיף, לגאידמק יש עדיין שיקול דעת בנוגע לאישור ההסכם עם הרוכש שתציג העמותה (שכאמור, כרגע הוא אלי טביב), אולם הודיעו כי יבדקו את העניין משפטית. גאידמק עצמו מתכוון לפנות לבית המשפט ולטעון כי אכן יש לו שיקול דעת בעניין.

במסגרת ההסכם בין העמותה לגאידמק, האוהדים התחייבו להעביר 2.5 מיליון שקלים ועד כה העבירו 1.9 מיליון. גם את סוגיית החוב הזה נראה שטביב והעמותה פתרו, שכן על פי ההסכם בין הצדדים טביב יכסה את 600 אלף השקלים הנותרים ובכך לא יאפשר לאנשי גאידמק לטעון כי הסכם הרכישה החדש מבוטל.  יש לציין כי טביב יצטרך עכשיו לשאת בכל ההתחייבויות של בית"ר, בעבר ובהווה, כולל תשלום משכורות אפריל ומאי לשחקנים - התחייבות שהוא סרב למלא במסגרת המו"מ עם גאידמק.

במכתב רשמי שהוציאה העמותה נוסח כמובן גיבוי מלא למהלך של טביב: "עמותת אוהדי בית"ר מודעת לעובדה שהוצאת המועדון מידיו של ארקדי גאידמק לא תעבור בקלות, אבל אנו לא מוכנים יותר לאפשר את המצב בו המועדון מוחזק כבן ערובה בידיו של בעלים שאינו מעוניין בו... אנחנו לא מוכנים לאפשר את גסיסת המועדון ומוכנים לכל מאבק משפטי שיידרש כדי להוציא את המועדון לדרך חדשה.... אלי טביב צועד יד ביד עם אוהדי המועדון ובשותפות אמיתית, אנו סמוכים ובטוחים ששיתוף הפעולה בין האוהדים לבעלים החדשים של המועדון יעניק יציבות ודרך ניהולית נכונה במטרה להחזיר את המועדון לקדמת הכדורגל הישראלי".

בבוקר זה עוד נראה עסקים כרגיל

החל מאתמול החלו להגיע מגאידמק סימנים לפיהם הוא מעוניין להישאר ולתמוך בבית"ר ירושלים. הבעלים נפגש ברוסיה עם נציגו בארץ, עו"ד ישראל שלו, והעביר לו מסר לפיו הוא לא מתכוון למכור את בית"ר, כפי שפורסם לראשונה אתר ערוץ הספורט. יתרה מכך, מוקדם יותר הבוקר נודע כי בסביבתו של גאידמק לוחצים עליו להמשיך וכי הוא עשוי להגדיל את תמיכתו הכספית בבית"ר, זאת על אף מחאת האוהדים נגדו.

"ארקדי התהפך פתאום ב-180 מעלות, נראה שהוא נחוש להוכיח לכולם שבית"ר חשובה לו. גם אם אוהדים לא רוצים אותו, אם הוא לא יוותר על הקבוצה, הם יצטרכו להבין ששום מחאה לא תעזור", אמר היום אחד מהאנשים הכי קרובים אליו. יחד עם זאת, אותו אדם ציין: "גאידמק דמות לא צפויה והוא יכול לחזור בו בכל רגע נתון". בסביבתו של שלו, שהמריא לרוסיה בשל הלחץ המופעל עליו להחזיר תשובה, סיפרו כי גאידמק לא רוצה שאלי טביב יעמוד בראש המערכת וכי לא מן הנמנע שיישאר או שימצא חלופה אחרת למכירה.

אוהדי בית"ר כבר החלו לתכנן הפגנות מול ביתו של גאידמק ומול ביתו של ראש העירייה ניר ברקת, אם לא יימצא פיתרון בקרוב. "הזמן אוזל והמועדון קורס", אמרו בבירה, "יש לנו תחושה שמשהו מתבשל, אבל רק אצל גאידמק התשובות. אנחנו יודעים שארקדי לא רוצה להרע לבית"ר, אבל יש גבול. אנחנו חסרי אונים".

הלחץ אצל השחקנים מורגש, בעיקר אצל אלה שמסיימים חוזה, אולם בעצה אחת החליטו כמה משחקני הבית של בית"ר לחכות לפחות עד ליום רביעי בטרם יחליטו על צעד נוסף.

מעבר לתגובות