מנכ"ל המנהלת: "אם מכבי תתפצל, אין ליגה"

עדלי מרכוס בתגובה: "ייתכן שהשחקנים הבינו אותי לא נכון"

תגיות: ליגת ווינר

רועי כהן
רועי כהן  
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

אחרי פגישה נוספת בין ארגון השחקנים למנהלת הליגה, לא הושגה הסכמה והארגון צפוי להודיע מחר (שישי) על שביתה. במנהלת התכנסו כדי לדון בדרך סיום הליגה העונה והמשמעויות הנגזרות מכך. חלק מראשי הקבוצות דחפו לסיים את העונה ללא אלופה וללא יורדת בטענה שהליגה אמורה להסתיים בהתראה קצרה ולא יהיה זה הוגן שהמוליכה תוכתר לאלופה והאחרונה תרד ללא מאבק הישרדות אמיתי.

בפגישה שנערכה אתמול בין ארגון השחקנים לנציגי המנהלת, הציג המנכ"ל עדלי מרכוס את מתווה המנהלת ואמר לשחקנים: "אתם חייבים להבין שאם מכבי תתפצל - אין ליגה. הדרך היחידה שלנו להבטיח זאת, היא להעלות את מספר הזרים. אנחנו מוכנים לבוא לקראתכם בעונה הקרובה ולהשאיר את החוק הרוסי, בצמוד לשישה זרים".

תחילה מרכוס ביקש שלא להתייחס לדברים שנאמרו בשיחה סגורה עם השחקנים, אך הוסיף כי הוא מקווה שכל הקבוצות יופיעו בסגלים החזקים ביותר שלהם בעונה הבאה. לאחר מכן הוסיף: "ייתכן שהשחקנים הבינו אותי לא נכון. הכוונה הייתה להדגיש עד כמה חשוב שכל קבוצה תבנה את הסגל החזק ביותר שלה. בכל מקרה, אני משוכנע שתהיה ליגה חזקה גם בעונה הבאה".

בהודעת המנהלת נכתב: "לאחר פגישה נוספת הבוקר מול ארגון השחקנים התכנס דירקטוריון המנהלת. בין חברי הדירקטוריון התקיימה תמימות דעים מלאה והם קיבלו את כל ההחלטות פה אחד. בין המנהלת, הקבוצות וארגון השחקנים קיים הסכם תקף עד לסיום העונה הנוכחית. המנהלת מקיימת את ההסכם ללא סייג. במסגרת המגעים הציעה מנהלת הליגה, למרות שהחוק הרוסי מסתיים לאחר עונה זו (17/18), כי תינתן תקופת מעבר של עונה אחת בה ימשיך לחול החוק הרוסי (בתוספת אפשרות לקבוצות המשחקות באירופה לרשום שחקן זר שישי), ולאחריה יתבטל.

"שנה זו תנוצל לקיום היוועצות עם כל הגופים הרלוונטיים: משרד הספורט, איגוד הכדורסל, המאמנים, השחקנים, בעלי הקבוצות, גופי השידור וגופים מייעצים בנושאי ספורט, על מנת להגיע למתווה רב שנתי חדש לטובת הכדורסל הישראלי והשחקן הישראלי. למרבה הצער ולמרות שהושגו בתחילת ההידברות הסכמות עקרוניות, ארגון השחקנים נסוג בו, דחה את הצעת המנהלת ומעלה דרישות חדשות בכל פגישה ופגישה שהתקיימה.

"נוכח איומי ארגון השחקנים להשבית את הליגה החל מהשבוע הבא קוראת המנהלת לארגון לגלות אחריות, לחזור בו מכוונת השביתה, ולשוב לשולחן ההידברות ללא תנאים מוקדמים. שביתה תגרום נזק לכל המעורבים בענף הכדורסל. השחקנים צריכים להבין כי מפאת לוחות הזמנים של משחקי הנבחרת בחודש יוני ואילוצים אחרים, ככל שיינקטו שביתה מעבר ליום רביעי הבא (23/5) החליט הדירקטוריון כי לא יהיה מנוס אלא לסיים את העונה מוקדם מהצפוי ללא שיושלמו כל המשחקים".

אם השחקנים יודיעו על שביתה מחר, המנהלת תדחה את המחזור האחרון ליום חמישי הבא ובכך להשיג שלושה ימים נוספים לדיונים. אם עד אז לא יושגו הסכמות, המנהלת תודיע על סיום הליגה. טרם התקבלו החלטות לגבי הכתרת אלופה ויורדת ללאומית, אך ההערכה היא שהעונה תסתיים ללא אלופה. אם מכבי חיפה תפסיד הערב, היא תרד, אך אם מאבק הירידה עדיין לא יוכרע, גם זהות היורדת תישאר בסימן שאלה.

פרנקל: "צריכים 60-70 שחקנים טובים, כרגע אין אפילו 30"
פרנקל: "צריכים 60-70 שחקנים טובים, כרגע אין אפילו 30"
הגיעו למבוי סתום
הגיעו למבוי סתום
יו"ר המנהלת, שמואל פרנקל, התייחס לסיכוי לשביתה ב"בוקר ספורט": "אני לא יודע למה צריך שביתה, אנחנו הצענו לארגון השחקנים שנמשיך את החוק הרוסי. המצב הוא נורא פשוט, יש לנו חוזה ל-5 שנים. אנחנו מקיימים את ההסכם. בדרך כלל עושים שביתה או כשהמעביד לא מקיים את ההסכם, או כשהוא לא מוכן לדבר עם הצד השני. אנחנו מדברים עם ארגון השחקנים לצערי על בסיס יום יומי. אין שום סיבה לשביתה. המצילים בים שובתים בתחילת הקיץ, המורים שובתים בתחילת הלימודים. בואו ניקח שלושה ארבעה חודשים וננסה ללמוד איך מקדמים את השחקן הישראלי. למה צריך לשבות במחזור ה-33?

"מבחינת המאמנים ובעלי הקבוצות אנחנו לא רוצים לקיים את החוק הרוסי שהוא כמעט לא קיים בשום מקום, צריך למצוא אלטרנטיבה. החוק הרוסי לא עבד, הוא לא קידם את השחקן הישראלי ולא את הנבחרת וצריך לבדוק איך מקדמים את השחקן הישראלי. ביקשנו להמשיך עם החוק הרוסי ובסוף השנה נשב עם איגוד הכדורסל, משרד הספורט ועם כל מי שיכול לתת תרומה בחשיבה. אנחנו צריכים 60-70 שחקנים טובים ברמת של ליגת העל, כרגע אין אפילו 30. הפועל ת"א ואשדוד לא צריכים חוק רוסי שיש להם רק 3 שחקנים ישראלים טובים.

"במו"מ הם לא דורשים 3 זרים, על זה אנחנו לא מדברים. יש לנו הסכם עכשיו על ארבעה וחמישה זרים. תהיה אפשרות השנה שיהיה חוק רוסי למכבי ת"א לשחק עם 6 זרים והם ישלמו על זה קנס שיעבור לקבוצות שישחקו עם 4 זרים.

"לא נבהלנו, אנחנו מנתחים את המצב מאוד פשוט. אם יהיו למכבי שני סגלים, סגל אחד בכלל לא יעניין מפני שהוא יהיה רק זרים והסגל השני יהיה חלש ומוחלש. אם זה יקרה ההכנסות של הליגה ירדו משמעותית. תהיה פגיעה מאותו ערוץ שמשדר, תהיה פגיעה מהטוטו, מהספונסרים של המנהלת ושל הקבוצות. זו תהיה מכה כלכלית קשה לליגה. אני אעשה הכל שלא תהיה שביתה, אנחנו ממשיכים לדבר ומנסים להגיע לפתרונות".
הוסף תגובה