קופלב: "המטרה שלי היא מדליה באליפות העולם"

שמונה חודשים אחרי האכזבה באי השגת הכרטיס לריו, השחיין שם מאחור את המשבר ועזב את ישראל לטובת אימונים בשווייץ: "בארץ יש תובענות ולחשושים מסביב, רציתי לברוח". עכשיו הוא לא חושש לשלוח הצהרת כוונות: "היריבים שלי לא יותר טובים ממני"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  
א א א א (שנה גודל)
ברח, וזה עשה לו טוב. קופלב בבריכה בשווייץ
ברח, וזה עשה לו טוב. קופלב בבריכה בשווייץ
תחילת כתבה

15 מאיות השנייה הפרידו בין יהונתן קופלב לבין המשחקים האולימפיים בריו באוגוסט האחרון. 15 מאיות השנייה. אחרי שפספס גם את המשחקים בלונדון ב-2012 בעקבות ניתוח תוספתן שנכפה עליו, למרות שקבע את הקריטריון במשחה ל-100 מטר גב, גם את התחרויות מברזיל הוא נאלץ לראות מהבית. שמונה חודשים אחרי הקרנבל הספורטיבי שהתקיים בלעדיו בריו, השחיין בן ה-25 נמצא במקום אחר לגמרי. הוא עזב את הארץ ועבר להתאמן בשוויץ תחת לוקה גברילו, מאמן נבחרת הנוער הלאומית, ובראיון לערוץ הספורט הוא לא חושש להצהיר: "רוצה מדליה באליפות העולם הקרובה".

"כשלא הצלחתי לקבוע את הקריטריון לריו בתחרות האחרונה רציתי פשוט לעזוב הכל. לא יודע אם היה לי רצון לפרוש אבל בהחלט חשבתי לעצמי 'יאללה, עכשיו אני לוקח חופש ארוך, לחשוב קצת'", שיחזר קופלב את התחושות הקשות, "מ-2010 אני משקיע את כולי ב-100 גב בשביל המשחקים האולימפיים, פעם אחת מצליח להגיע אבל לא מגיע בגלל הניתוח, ופעם שנייה לא מצליח לקבוע את הקריטריון. היו בי מחשבות של 'די, חאלאס' אבל באיזשהו מקום מכיוון שתמיד הייתי טוב יותר ב-50 גב, אז הידיעה שלא הצלחתי במשחה המשני שלי היה בשבילי סוג של חצי נחמה".

קופלב מתמחה במשחה ל-50 מטר גב, שאינו אולימפי. ב-2012 הפך לשחיין הישראלי הראשון והיחיד שהוכתר כאלוף אירופה ושנה לאחר מכן עשה שוב היסטוריה, כשעלה לגמר אליפות העולם יחד עם גיא ברנע. כשבועיים אחרי שנכשל בקביעת הקריטריון לריו ב-100 מטר גב הוא שבר את השיא הישראלי בחצי המרחק שהיה שייך לברנע, כשעצר את השעון על 24.60 שניות, ואולי חשוב מכך - קבע את תוצאת השנה בעולם (2016). "זה קצת הקל את המהלומה כי אמרתי לעצמי 'אם הייתי מגיע לריו אז לא הייתי עושה את זה'. מעין מנגון הגנה שעזר לי להתמודד עם המצב. זה גם נתן לי את המוטיבציה להסתכל לקראת אליפות העולם", הודה קופלב.

בלי כרטיס לריו, התפנית היתה בלתי נמנעת. קופלב
בלי כרטיס לריו, התפנית היתה בלתי נמנעת. קופלב

רחוק מכל ההמולה
עם התוצאה המדהימה הזאת קופלב יצא לחופש בשווייץ אצל חברו הטוב מ-2011, מאמן נבחרת הנוער שם, לוקה גברילו. שלושה שבועות של בילויים, טיולים וגם אימונים הובילו את הישראלי להשתקע בעיר טנרו, בחלק האיטלקי של שוויץ, ולהתאמן תחת שרביטו של גברילו. מאז אוקטובר הוא שם, מנהל מערכת יחסים בשלט רחוק עם חברתו, מדי פעם קופץ לביקור בארץ ולא מוותר על התואר במתמטיקה וכלכלה שלומד באוניברסיטה הפתוחה בחיפה. "מעבר לכך שהתחברתי לדרך של לוקה ולרעיונות שלו אני חושב שפשוט רציתי להתנתק, אולי באיזשהו מקום לברוח. בארץ יש הרבה תובענות, כל הזמן מצפים ממך לעוד. יש עליך לחץ, לחשושים מסביב. רציתי שקט סביבי. עכשיו כשאני בשוויץ לא בוחנים אותי, אף אחד לא באמת מתעניין מה אני עושה בכל תחרות", סיפר השחיין.

קופלב גר עם מאמנו באותה דירה (יש סיכום ביניהם שהם לא מדברים בבית על שחייה) ומתאמן במרכז האולימפי, אותו הוא מקביל למכון וינגייט, עם עוד שבעה שחיינים שהם הפרויקט לטוקיו 2020, ושישה שחיינים נוספים מתחת לגיל 18. הוא גם רשום באגודה ומתחרה בתחרויות מקומיות. את הכל הוא מימן לבדו, ללא עזרת איגוד השחייה הישראלי, ועל כן פעם בשבוע הוא מלמד באגודות שחיינים צעירים בגילאי 10-14. "תמיד הייתי סוג של זאב בודד, אין לי בעיה להיות לבד. אני גם בנאדם די חברותי, כך שאני מסתדר. ברור שזה עדיין קשה ואני מתגעגע למשפחה, לחברה ולחברים בארץ, אבל זה הפך להיות סוג של בית עבורי", אמר קופלב.

רבים בוודאי ירימו גבה נוכח הצעד הזה של קופלב, שהגיע דווקא כשהאיגוד הישראלי עבר מהפכה בפן המקצועי וצירף את דייב מארש, אחד מהמאמנים המעוטרים ביותר בעולם השחייה, כיועץ העל של האיגוד, ואת עוזרו קאיו, שעבר לגור בארץ ועובד באופן הדוק עם השחיינים הישראליים. "כמובן שהשינוי הזה גרם לי לחשוב הרבה על המעבר. התאמנתי גם אצל דייב ב-2013 והקשר בנינו ממש ממש טוב . כשנפגשנו באליפות ישראל בדצמבר הוא אמר לי שאני עושה עבודה טובה בשווייץ, שהוא רוצה שאתאמן אצלו אבל שאין באמת סיבה לשנות ושאדבוק בדרך של לוקה. זו מחמאה אדירה למאמן צעיר והבנתי שאין באמת סיבה לשנות את מה שהתחלתי", סיפר.

לא מדברים על שחייה בבית. קופלב וגברילו
לא מדברים על שחייה בבית. קופלב וגברילו
החיבור היה מיידי
החיבור היה מיידי

אליפות העולם, שתתקיים בבודפשט בסוף יולי, עדיין רחוקה אבל הראש של קופלב כבר שם, לגמרי שם כבר כמה חודשים. בזכות תוצאה השנה שקבע ב-50 מטר גב ביולי הוא הבטיח את השתתפותו וייתכן מאוד כי יגיע כמדורג בצמרת, ואולי אפילו ראשון. זו גם הסיבה שבגללה הוא לא חושש לספק הצהרה סופר מעניינת, שעוד לא שמענו משחיין ישראלי. "המטרה שלי היא מדליה באליפות העולם", הוא אמר באופן ברור.

"הרבה זמן חשבתי אם זה בסדר להגיד את זה או לא כי רוב השנים חינכו אותנו שחצי גמר זו המטרה ועלייה לגמר זה מדהים, ואפילו לא לחלום על מדליה כי זה לא יקרה. זה דבר ששיניתי בתפיסה שלי מאז שעברתי לעבוד עם לוקה ובעקבות שיחות שהיו לי עם קאיו (עוזרו של מארש, ש.א)", המשיך.

"אין סיבה שאני לא אצליח לקחת מדליה", קופלב סיכם בנחישות, "בגמר של ה-50 לכולם יש סיכוי שווה באמת לזכות. היריבים שלי לא יותר טובים ממני. תוצאה של 24.60 שניות לוקחת מדליה באליפות עולם בחמש-שש השנים האחרונות. אני לא מבקש הרבה, רק לחזור על השיא שלי באליפות העולם. אני לא מבקש יותר מזה כי זה מספיק למדליה".

למה בעצם לא לחלום על מדליה?
למה בעצם לא לחלום על מדליה?
ימים גדלים בבריכה. קופלב וברנע
ימים גדלים בבריכה. קופלב וברנע
הוסף תגובה