רפואה: "צ'ולו סימאונה הוא המודל שלי"

צפו: ההסתגלות לאדום והמטרות הלאה. מאמן הפועל ת"א בראיון

תגיות: קובי רפואה

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

הראיון מתוך: מועדון כדורגל FC, כל רביעי ב-23:40 ב-5PLUS

קובי רפואה הוציא את הפועל ת"א לדרך חדשה. המאמן היחיד בישראל שהתפטר העונה, לא חשב שזמן קצר אחרי שיעזוב את מכבי פ"ת אחרי עונה מוצלחת, הוא ימצא את עצמו כמי שאמור להוביל את מסע חזרתה של הפועל ת"א לליגת העל. שלושה מחזורים מאז שמונה, רפואה עדיין עם מאזן מושלם (3 ניצחונות מ-3 משחקים), ונראה שהוא מתרגל לחיים במתחם חודורוב. צוות "מועדון כדורגל FC" פגש את רפואה לראיון על החיים בלאומית, ההסתגלות להפועל ת"א וההשראה האירופית.

איך החיים בליגה הלאומית?
"אני מאמין שהייתם פה לפני שהגעתי, אז אתם רואים לבד שזה אפילו לא ליגת העל המועדון זה דומה לרמות הגבוהות ביותר באירופה, קצת ביותר קטן, אבל התנאים פה זה אירופה, אני יכול להגיד לך בוודאות. אנחנו ביום יום נמצאים באירופה, ובמשחקים אנחנו בליגה הלאומית".

זה פער גדול בין סביבת העבודה, הכמעט הייטקית הזאת, לבין מה שאתה פוגש מדי יום שישי?
"בוודאות. יש פה כל מה שאנחנו צריכים, והייתי במועדונים, שיחקתי ואימנתי, ברמות האלה – מועדון גדול בכדורגל הישראלי, הפועל ת"א, עם קהל מדהים, כל התנאים שיש מסביב. מאוד מקווים שנחזור למקומנו הטבעי".

זה מראה עד כמה גדול היה המחדל בשנים שעברו. שמועדון כזה מוצא את עצמו במרמורק ונשר.
"זו עובדה, לא נחזור למה שהיה לפני, זה עובדה, והמטרה היא כרגע לעשות הכל ולחזור למקום הטבעי של הפועל ת"א, וגם לצמרת של הכדורגל ישראלי, כי הפועל ת"א היא בין 4-5 המועדונים הגדולים בכדורגל ושם הם צריכים להיות".

איזה אנשים פגשת כשהגעת לכאן? שמאמינים בעצמם כמו שאתה מאמין במועדון הזה? או קצת בטראומה ולא כל כך מבינים איפה הם?
"אני לא יודע מה היה פה לפני, כשהגעתי לפה ראיתי אנשים שרוצים, אנשים שמאמינים, וגם השחקנים מבינים את הסדר גודל, כמובן שיש פה לחצים, וזה דבר שהוא טבעי, מדובר במועדון גדול וגם כשאתה מנצח במועדון גדול יש לחץ, אחת כמה וכמה כשאתה מפסיד, הלחץ הוא הרבה יותר גדול. אבל זה דברים ששחקנים מתמודדים וגם המערכת מתמודדת איתם ובינתיים הכל בסדר".

"יש פה כל מה שצריך" (אלן שיבר)
"יש פה כל מה שצריך" (אלן שיבר)

איך התגלגלת לפה בכלל? ממאמן מוכח במכבי פ"ת להפועל ת"א
"זה לא איך התגלגלתי לפה, זה מועדון גדול, שכל מאמן שואף להגיע אליו".

מבחינתך השתדרגת.
"בוודאי, כמובן שזו לא באותה ליגה, אבל מבחינת המועדון. ביום שישי שעבר שיחקנו נגד נצרת עלית, 6-7 אלף צופים, ברוב המועדונים בליגת העל אין משחקים של 3,000, זה משהו מדהים, רק צריך לחוש את זה, ואני מרגיש את זה, ביום יום, נהנה להיות פה. מבחינתי זה מועדון גדול שכל מאמן שואף להגיע אליו".

אז אם חוזרים ליום שקיבלת את ההצעה, לא הייתה לך התלבטות, ולא משנה באיזו ליגה, אני רוצה להגיע?
"היה מו"מ וזה לגיטימי, אבל כמובן שקיבלתי הצעה מהפועל ת"א, אז כמו כל מאמן אחר ששואף להגיע לרמות האלה, מועדון בסדר גודל כזה, אני לא חושב שיש מאמן שיכול להגיד לא להפועל ת"א".

ובכנות, אתה רואה ומכיר את הדינמיקה, לכמה זמן אתה רואה את האופק שלך פה?
"אני לא יודע, אני יכול להגיד לך שיש לי חוזה רק עד סוף העונה, הציעו לי חוזה לעונה וחצי, אם נעלה ליגה ולא הסכמתי. בוא נראה, טוב לי פה, אני מאוד נהנה פה כרגע, אבל בכדורגל כשאתה מנצח, הכל בסדר, וברגע שאתה לא מנצח אז מתחילות בעיות, בוא נעשה את העבודה, נשלים את המשימה, ואחרי זה נדבר הלאה".

ההיסטוריה הקצרה של הבעלים בהפועל ת"א, מלמדת שזה לא הסתדר עם מאמן שעזב במרחק לא כל כך גדול מהמקום הראשון, יכול להיות שתעלו ליגה וזה לא כלכך ירשים אותם? ובכל זאת הרומן הזה לא יימשך? זה משהו שיושב בראש?
"מה שאני צריך לשכנע זה את עצמי, כל הזמן להיות עם היד על הדופק, לנצח בכל משחק, לתת את הכדורגל הכי טוב שהשחקנים יכולים לתת, להכין אותם בצורה הכי טובה למשחקים, על זה אני מסתכל. אם זה יספיק או לא, זה כבר החלטה של בעלים. כרגע אני בא לעשות את העבודה שלי, כרגע אני מאוד נהנה, יש פה אנשים טובים מסביב, שעוזרים ולא חסר פה שום דבר. מבחינתי על זה אני מסתכל כרגע, לא מסתכל יותר מדי קדימה. כמו שהקלישאה אומרת – ממשחק למשחק. זה מה שאנחנו צריכים לעשות, אין לנו הרבה ברירות אחרות, וזה מה שאנחנו עושים".

אי אפשר להגיד לא להפועל ת"א (אלן שיבר)
אי אפשר להגיד לא להפועל ת"א (אלן שיבר)

כל משחק, זה אומר אפילו להביס ולשחק טוב. אמנם הפועל ת"א חיה על המיתוס הזה של אחד אפס, אבל לא בליגה הלאומית, פה אתה צריך לתת בראש"
"כמובן, אמרתי, הפועל ת"א צריכה לבוא בכל מקום, בכל מגרש לנצח, ועוד פעם אני אומר, זה לא משנה באיזו ליגה היא. זה מועדון גדול, שזכה בתארים, היה בליגת האלופות וזכה בגביעים, באליפויות, המסורת פה היא ענקית עם קהל גדול. לא יכולים להרשות לעצמנו לבוא למשחקים ולא לשחק טוב, ולא לנצח".

היה חשוב לך לחזור מהר מאוד לאמן אחרי האפיזודה הלא נעימה בתחילת העונה עם מכבי פ"ת? לא הרגשת שאולי זה הזמן שלך להישען לאחור, לצאת להשתלם, אפילו למנוחה. לחזור לקצת שקט נפשי.
"זה מצחיק אותי קצת, לכולם נראה שאני כבר 15 שנה מאמן כדורגל, אני בסך הכל מאמן 5-6 שנים. אני עדיין מאמן צעיר, חובת ההוכחה עלי, כמובן שאני רוצה לצאת להשתלמויות, אני אגיד לכם את האמת, ידעתי שאני אחזור לאמן מהר, לא ידעתי לאן. נפל בחלקי להגיע למועדון הזה".

מי המודל לחיקוי שלך מהעולם?
"כולם באים עם דוגמאות של ברצלונה וריאל מדריד, אני אף פעם לא מביא דוגמאות מהקבוצות האלה כי אף פעם לא נהיה שם".

אז מי המודל?
צ'ולו סימאונה. כולם משווים מבחינת האופי, עדיין אני לא ברמות בתור מאמן, אני אוהב את האופי שלו, אני יודע שהוא חי את המשחק, וגם אני כזה, לשם אני מכוון. ככה מועדון גדול עם קהל וצופים רוצה לראות את הקבוצה שלו משחקת. מבקיעה שערים".

דרבי תל אביבי, זה הדבר שהאוהדים פה הכי רוצים. זה יכול לקרות השנה בגביע. חולמים גם על זה כבר? לנצח את מכבי? לשמח את האוהדים בדבר הכי חשוב?
"כמובן שהדבר הראשון שאני רוצה זה שהאוהדים שלנו ישמחו ויהנו, אבל כרגע הדרבי רחוק מאיתנו, לא יודעים. בוא נגיע לרגע האמת, כמובן שהמטרה כשאני עוצם את העיניים, ונוסע באוטו עם עצמי, בלומפילד מלא, כל משחק עונה, רצה בצמרת הכדורגל הישראלי, כי זה המקום שלה. גם לבעלים אמרתי את הדברים האלה, אני לא מחדש כלום. הפועל ת"א חסרה לכדורגל הישראלי".

מתי נראה דרבי תל אביבי? (אלן שיבר)
מתי נראה דרבי תל אביבי? (אלן שיבר)
הוסף תגובה